Czechy: Testy potwierdziły pierwsze zakażenie wariantem Omikron

Czechy: Testy potwierdziły pierwsze zakażenie wariantem Omikron
Fot. Pixabay

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa – poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

– Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw COVID-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca – informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email