Czechy: Ponad pięć milionów osób zostało w pełni zaszczepionych

Czechy: Ponad pięć milionów osób zostało w pełni zaszczepionych
Fot. Mateusz Misztal

Ministerstwo zdrowia Czech podało w piątek, że w kraju jest w pełni zaszczepionych ponad pięć milionów osób. To prawie 47 proc. obywateli Czech. Od początku szczepień podano 10,6 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19.

W pełni zaszczepiono 5 008 072 osoby. 10 574 261 ma podaną pierwszą dawkę szczepionek. W Czechach najbardziej popularną szczepionką jest Pfizer/BioNTech, ale Czesi szczepią się również AstraZeneką i Moderną.

Dane ministerstwa wykazują malejące zainteresowanie szczepieniem. W czwartek zaszczepiono około 50 tys. osób, o około 10 tys. mniej niż przed tygodniem. Taki spadek notowany był każdego dnia tygodnia. Na początku lipca szczepiono nawet 100 tys. osób dziennie. Najlepsze wyniki w szczepieniach ma stolica Praga oraz region Moraw Południowych i Czech Środkowych. Najmniej zaszczepionych osób jest w kraju (województwie) karlowarskim.

Krajowy Instytut Kontroli Leków podał, że w ostatnim tygodniu odnotowano cztery przypadki zgonów mogące mieć związek ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Łącznie zanotowano 98 takich przypadków, które nastąpiły u osób po pierwszej lub drugiej dawce szczepionki. W ciągu ostatnich 7 dni zgłoszono także 250 innych niepożądanych reakcji po podaniu szczepionek. Najczęściej są to gorączka, dreszcze, zmęczenie i ból w miejscu wstrzyknięcia specyfiku.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w piątek wystąpiły problemy techniczne związane z bieżącą aktualizacją danych o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju. Dane z czwartku wskazują, że sytuacja pandemiczna jest w miarę stabilna. Dzienne przyrosty lub spadki zakażeń różnią się o klika, kilkanaście przypadków w porównaniu tydzień do tygodnia.

Od trzech dni nie zanotowano żadnego zgonu związanego z COVID-19. W szpitalach w czwartek były 43 osoby. Stan 11 z nich wymaga leczenia przy użyciu specjalistycznej aparatury. Czeskie ministerstwo zdrowia nie publikuje bieżącego udziału poszczególnych wariantów koronawirusa w badanych próbkach laboratoryjnych. Jednak według ostatniej informacji resortu z początku tygodnia wariant Delta stwierdzono w 90 proc. próbek.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email