Czechy: Od 1 marca nie będzie ograniczenia liczby osób na imprezach masowych

Czechy: Od 1 marca nie będzie ograniczenia liczby osób na imprezach masowych
Fot. Pixabay

Czeski rząd zdecydował w środę o zniesieniu od 1 marca obowiązku ograniczenia liczby osób na imprezach masowych z powodu pandemii COVID-19. Od 13 marca maski ochronne FFP2 mają być obowiązkowe tylko w transporcie publicznym oraz w placówkach służby zdrowia.

Decyzję rządu przedstawił dziennikarzom minister zdrowia Vlastimil Valek, który jednocześnie powiedział, że jest zwolennikiem jak najszerszego ograniczenia używania maseczek ochronnych klasy FFP2. Według Valka po 13 marca będą one niezbędne jedynie w transporcie publicznym i placówkach służby zdrowia. Z ekspertami uzgadniana jest lista ewentualnych imprez, na których nadal będzie wymagane zasłanianie nosa i ust.

Aktualnie obowiązujące ograniczenia dotyczące liczby osób na imprezach masowych przewidują, że może w nich uczestniczyć 1000 osób, a jeżeli sala ma większą pojemność, to maksymalnie zajętych może być 50 proc. miejsc.

Rząd zdecydował także, że od 1 marca każdy ubezpieczony w kasie chorych będzie mieć prawo do jednego w miesiącu bezpłatnego testu PCR na obecność koronawirusa. Obecnie obowiązuje możliwość przeprowadzenia czterech takich testów. W dalszym ciągu bezpłatne będą testy wykonywane na zlecenie służb medycznych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email