Czechy: Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej

Czechy: Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej
Fot. Pixabay

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Czechach wyniosła we wtorek 1 511, czyli o około jedną trzecią więcej niż przed tygodniem – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Rośnie też liczba hospitalizowanych chorych z COVID-19.

W szpitalach przebywa aktualnie 388 osób z COVID-19, a 78 z nich jest w stanie ciężkim.

Jeszcze w pierwszej połowie sierpnia dobowe bilanse nowych zakażeń wynosiły około 200 przypadków, a w zeszłym tygodniu zaczęły przekraczać 1000. W ciągu tygodnia zmarło 27 osób z COVID-19. W pierwszej połowie września tygodniowe wskaźniki mówiły o pojedynczych zgonach.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w graniczącym z Polską kraju (województwie) morawsko-śląskim, gdzie tygodniowa liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców wyniosła 111, a także na południu kraju i w Pradze. Najlepiej jest w regionie Hradec Kralovego.

Dziennikarze zwrócili uwagę, że według aktualnych wskaźników przekroczona została granica 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, co wiosną tego roku doprowadziło do zaostrzenia restrykcji epidemicznych w skali regionu.

Premier Andrej Babisz zwołał na czwartek posiedzenie rządowej rady zagrożeń zdrowotnych. Minister zdrowia Adam Vojtiech ma przedstawić nową strategię walki z pandemią.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Print Friendly, PDF & Email