Czechy: Kobieta skazana za kłamanie w internecie o zgonach po szczepionce na COVID-19

Czechy: Kobieta skazana za kłamanie w internecie o zgonach po szczepionce na COVID-19
Fot. Pixabay

Kobiecie, która w mediach społecznościowych rozpowszechniała kłamstwa o zgonach po szczepieniu przeciw COVID-19, sąd w Pradze nakazał w piątek wystosowanie przeprosin i zapłacenie 250 tys. koron (ok. 50 tys. zł) w ramach zadośćuczynienia.

Sąd rozpatrywał pozew cywilny złożony przez firmę prowadzącą dom dla seniorów na praskich przedmieściach Mieszice. To o pensjonariuszach tej placówki Jana Peterkova kłamała w zamieszczanych w internecie filmikach, mówiąc o kilku zgonach wśród seniorów, do których rzekomo doszło po przyjęciu przez nich szczepionki przeciw COVID-19.

W filmikach, które nagrywała i rozpowszechniała Peterkova, mowa była nie tylko o śmierci na skutek zaszczepienia się, ale też o fałszowaniu aktów zgonów w Mieszicach. Sąd nakazał kobiecie wystosowanie przeprosin, zapłatę zadośćuczynienia za szkody dla wizerunku placówki oraz usunięcie nagrań. Peterkova, która nie przyszła na rozprawę, dziennikarzom czeskiego radia publicznego powiedziała, że nie wiedziała o posiedzeniu sądu.

Osobne postępowanie w sprawie karnej prowadzi policja.

Według czeskich mediów Peterkova należy do grupy osób, które rozpowszechniają dezinformację na temat COVID-19 i akcji szczepień przeciwko tej chorobie oraz atakują pracowników służby zdrowia. Kobieta ma już kilka wezwań do zapłaty zadośćuczynienia, a w swoich filmikach i postach prosi ludzi o datki na organizowane przez siebie imprezy.

Piątkowy wyrok nie jest prawomocny.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email