Czechy: Były prezydent Vaclav Klaus zachorował na COVID-19

Czechy: Były prezydent Vaclav Klaus zachorował na COVID-19
Fot. Pixabay

Były prezydent Czech Vaclav Klaus, który zasłynął jako przeciwnik noszenia maseczek, zaraził się koronawirusem. Po wykryciu zakażenia i koniecznych badaniach, które przeszedł we wtorek w Centralnym Szpitalu Wojskowym, 79-letni Klaus leczy się w domu.

Według szefa Instytutu Vaclava Klausa Petera Macinki były prezydent prowadził wykłady dla studentów, źle się poczuł i dlatego przebadał się na obecność koronawirusa.

Klaus znany jest nie tylko z niechęci do masek, ale też ze sprzeciwu wobec rządowych restrykcji epidemicznych. 28 października ubiegłego roku, w rocznicę powstania Czechosłowacji w 1918 roku, były prezydent rozmawiał bez maski z ludźmi zebranymi w centrum Pragi. Został za to ukarany przez praską stację sanitarno-epidemiczną grzywną wysokości 10 tys. koron, czyli ponad 1,7 tys. złotych.

Bez maseczki Klaus składał także kwiaty 17 listopada 2020 roku w miejscu manifestacji młodzieży w 1989 roku, która rozpoczęła „aksamitną rewolucję”.

Krytykując restrykcje sanitarne Klaus przemawiał do kilku tysięcy osób w styczniu na Rynku Starego Miasta w Pradze. – Chcemy powiedzieć rządowi i powiedzieć to jasno i jednoznacznie: już wystarczy. Wystarczająco dużo było wszystkich zakazów i nakazów, które szkodzą naszemu życiu – powiedział wówczas. Sprzeciwił się także akcji szczepień. – Nie istnieje cudowna szczepionka – powiedział i podkreślił, że szczepienia nie mogą być obowiązkowe.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email