Czas na panie! Powstaje ampfutbolowa drużyna kobiet

Czas na panie! Powstaje ampfutbolowa drużyna kobiet
Fot. Mateusz Misztal

Po kolejnych sukcesach polskich ampfutbolistów pora, aby na boiska wybiegły panie. Amp Futbol Polska rozpoczyna tworzenie pierwszej w Polsce drużyny kobiecej. Poszukiwane są kandydatki do gry z całej Polski, niezależnie od sprawności, wieku, czy umiejętności piłkarskich – podobnie jak w początkach męskiego ampfutbolu, liczą się tylko chęci. W dalszej perspektywie jest stworzenie kobiecej reprezentacja Polski, a nawet gra w pierwszych mistrzostwach świata. – To wielka sprawa, już nie mogę się doczekać – mówi Monika Kukla, polska ampfutbolistka, która czeka na kolejne kobiety chcące uprawiać tę dyscyplinę.

– Po niesamowitych mistrzostwach Europy w Krakowie chcemy postawić na upowszechnianie ampfutbolu w Polsce. Stąd nasze działania związane ze zwiększeniem liczby klubów, juniorów, z tworzeniem kadry U-19, czy właśnie z utworzeniem drużyny kobiecej. Żeński ampfutbol na świecie dopiero zaczyna się rozwijać i chcemy być częścią tego ruchu – zapewnia Mateusz Widłak, prezes Polskiego Związku Amp Futbol, który podkreśla, że w początkach istnienia dyscypliny w Polsce było kilka kobiet trenujących ampfutbol z mężczyznami.

Fot. mat. prasowe

Obecnie w PZU Amp Futbol Ekstraklasie gra jedna kobieta – Monika Kukla, która w ubiegłym roku zadebiutowała w Warcie Poznań. – Jesteśmy już w kontakcie z kilkoma innymi dziewczynami, które chcą rozpocząć treningi – przyznaje Łukasz Matusik, koordynator kobiecego ampfutbolu, który zaprasza do kontaktu kolejne panie po amputacji, lub z wadą nogi, lub ręki mogące uprawiać tę dyscyplinę. Co ważne, wcale nie trzeba być olimpijczykiem, jak Kukla (uprawia ona również m.in. biathlon i przygotowuje się do igrzysk paraolimpijskich w Pekinie). Jedyne co jest potrzebne, to chęci, bo wiek, poziom wysportowania, pochodzenie czy umiejętności piłkarskie nie mają znaczenia. – Zanim zaczęłam uprawiać ampfutbol, nie miałam żadnego kontaktu z piłką nożną, a mimo to świetnie się bawię podczas treningów i meczów. Ampfutbol to przede wszystkim radość, uśmiech i wspaniała przygoda. A przy okazji można będzie uczestniczyć w historycznych wydarzeniach – zachęca Kukla.

Ampfutbolistka miała na myśli mistrzostwa świata kobiet, które prawdopodobnie odbędą się w 2023 roku z udziałem pierwszych drużyn na świecie. Byłoby to historyczne wydarzenie, bo pierwsze takie w dziejach żeńskiego ampfutbolu. Na świecie jest dopiero kilka kobiecych zespołów, więc biorąc udział w takim turnieju, można zostać świadkiem historycznych wydarzeń.

Fot. mat. prasowe

Kobiecy ampfutbol od kilku lat na różnych kontynentach rozwija mieszkający na Haiti, a pochodzący z USA Fred Soreells. Ten wyjątkowy ampfutbolowy działacz gościł w Polsce podczas Mistrzostw Europy w Krakowie, gdzie zachęcił Łukasza Matusika i Polski Związek Amp Futbolu do działań. Teraz jest szansa, że tworzone przez niego drużyny spotkają się na jednym boisku z Polkami.

Zanim jednak dojdzie do tak wielkiej przygody, jaką niewątpliwie będzie występ kobiecej drużyny na arenie międzynarodowej, trzeba zorganizować pierwszy trening. Planowo, wzorem początków męskiego ampfutbolu, ma on odbyć się w Warszawie podczas weekendowego zgrupowania zaraz po zebraniu się odpowiedniej liczby chętnych z całej Polski.

PZA zaprasza do zgłaszania się chętnych z całej Polski.

Zgłoszenia wysyłać można na adres e-mail: rekrutacja@ampfutbol.pl

lub dzwoniąc pod numer telefonu: 795 966 016

Fot. mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email