„Czas na gwasz” wystawa malarstwa w „Światowidzie”

„Czas na gwasz”  wystawa malarstwa w „Światowidzie”
Mat. nadesłane

Wystawa składa się z prac piętnastu elbląskich twórców, zorganizowanych przez autorkę projektu Alicję Król. Efekt prac będzie można podziwiać już 19 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wernisaż planowany jest na godzinę 18:00. Wstęp wolny!

Artyści zawodowi i amatorzy podjęli się różnorodnych, bliskich im tematów w celu eksploracji techniki malarstwa gwaszowego. Wspólnym mianownikiem jest także format prac: 100 x 70 cm.

Gwasz, tak jak tempera, jest farbą wodną znaną, ale rzadko używaną w sztuce młodej. Wyróżnia się tym, że ton kolorystyczny odrobinę jaśnieje po wyschnięciu i jest bardziej kryjący od akwareli. Jego charakterystyczną cechę stanowi plakatowa stylistyka. Powstaje ona poprzez naturalne „spłaszczenie” plamy barwnej podczas schnięcia i trudność w tworzeniu miękkich przejść kolorystycznych.

Projekt powstał w ramach przyznanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne – Stypendium dla Młodych Twórców „Promocje 2021”. Głównym celem wystawy jest promocja tej techniki przy wyjściu z założenia, że jeśli nikt teraz w niej nie maluje, to może malować w niej każdy.

– W moim przekonaniu jest to farba dla każdego: łatwa w nauce, wybaczająca błędy, technicznie prosta, przyjemna w malowaniu, przystępna w cenie, pozwalająca na uzyskanie zróżnicowanych efektów estetycznych. Nic tylko malować! :) – mówi Alicja Król.

Wystawa malarstwa ,,Czas na gwasz”

  • Termin wernisażu: 19.10.2022, godz. 18:00
  • Miejsce: I piętro, CSE „Światowid” w Elblągu
  • Wystawa będzie czynna do 8 stycznia 2023 roku,  w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.
  • Wstęp wolny.
Artyści, którzy wzięli udział:

Agata Dobrowolska, Hanna Utrata, Agata Marcinkowska-Fedeczko, Kamila Kornacka, Anna Karatkiewicz, Krzysztof Dobrowolski, Anna Sokołowska, Laura i Lilia Bork, Aya Varsha, Luka w Sztuce, Bogdan Kiliński, Mateusz Sobolewski, Beata Wąsik, Wiktoria Ram.

Artyści i organizatorzy serdecznie zapraszają.

Print Friendly, PDF & Email