Czas łamania się chlebem – Ogólnopolska akcja Wigilia Caritas

Czas łamania się chlebem – Ogólnopolska akcja Wigilia Caritas
Fot. nadesłane

W tym roku Caritas diecezjalne po raz kolejny zorganizują spotkania wigilijne dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Przygotowane zostaną stoły z poczęstunkiem, a także paczki świąteczne.

Idea akcji od lat pozostaje niezmienna – chodzi o to, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany. Jest to szczególnie ważne w okresie Bożego Narodzenia, świąt kojarzących się z ciepłem rodzinnego domu, obecnością najbliższych, prezentami, zastawionym stołem, ale także gotowością do dzielenia się z potrzebującymi.

Znów razem

Wigilie Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

– W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie podczas zasiadanej wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! – mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Będzie też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, w domach pomocy i wielu innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

  • Lokalizacje i terminy Wigilii oraz dane kontaktowe dostępne są TUTAJ.
Bezinteresowny dar

Do tak ogromnego przedsięwzięcia potrzeba rąk do pracy, dlatego w organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek zaangażuje się ponad 2000 wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas. Wigilijne dania przygotują jadłodajnie Caritas. Wolontariuszy różni wiek, miejsce zamieszkania, życiowe doświadczenie, a łączy chęć niesienia potrzebującym.

– Zaangażowanie w wolontariat pozwala mi dawać nie oczekując niczego w zamian. Angażuję się w wolontariat, żeby pomagać, żeby móc spotkać się z drugim człowiekiem. To olbrzymia radość, kiedy mogę zaradzić i udzielić konkretnej pomocy. Uśmiech i radość drugiego człowieka są bezcenne – mówi Krystyna z Parafialnego Zespołu Caritas w Opatówku.

Kluczowe wsparcie

Do przygotowania wszystkich wigilijnych dań zostaną wykorzystane m.in. 2 tony kapusty kiszonej, 4,5 tony smażonego karpia i 5 tys. litrów czerwonego barszczu. Gotowe potrawy staną na obrusach o łącznej długości 7 tys. metrów!

Produkty o wartości ponad 0,5 mln zł, z których, zostaną przygotowane wieczerze, dostarczy właściciel marki Selgros Cash & Carry, który od początku wspiera ogólnopolską Wigilię Caritas.

– Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wracamy do spotkań przy wspólnym, wigilijnym stole. Z dumą współpracujemy z Caritas od niemal 20 lat, a partnerem strategicznym Wigilii Caritas jesteśmy już od 10 lat. Pomagamy w organizacji wydarzenia, dostarczając produkty potrzebne do przygotowania tradycyjnych wigilijnych potraw i świątecznych paczek. Na co dzień zaopatrujemy restauracje, hotele, punkty zbiorowego żywienia i sklepy w artykuły niezbędne do prowadzenia działalności. Jesteśmy otwarci na niesienie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia i życzliwości w tym wyjątkowym dniu – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet i Selgros Cash & Carry.

Idea wydarzenia pochodzi z Poznania, gdzie od szesnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i jest organizowana również w innych miastach Polski.

W wielu diecezjach odbywają się także wigilie dla różnych grup podopiecznych Caritas. Caritas Polska w tym roku organizuje tradycyjnie wigilię dla seniorów i po raz pierwszy wigilię dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, wśród których są przede wszystkim przybysze z Ukrainy.

Caritas Polska
Print Friendly, PDF & Email