Czarnek: W drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać rekomendacje dot. zmian na uczelniach

Czarnek: W drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać rekomendacje dot. zmian na uczelniach
Fot. MEN

Zespół prof. Waldemara Parucha i inni eksperci wypracowali rekomendacje dla uczelni w wielu obszarach, m.in.: ewaluacji, wydawnictw i czasopism, pracowników uczelni. To wszystko jest gotowe i będzie ogłoszone w drugiej połowie stycznia – powiedział we wtorek szef resortu nauki Przemysław Czarnek.

We wtorek w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. o planowanych zmianach w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla nauki) i o pracach ministerialnych ekspertów w tym zakresie.

W ocenie szefa resortu edukacji i nauki na etapie wdrażania Konstytucja dla Nauki „wykazuje pewne mankamenty, luki i nieścisłości”, które mają zostać usunięte.

– Po to właśnie jest zespół prof. Waldemara Parucha, po to są nasi eksperci, którzy wypracowali już rekomendacje w wielu obszarach, w tym obszarze ewaluacji, (…) wydawnictw i czasopism, (…) pracowników uczelni, (…) awansu naukowego. To wszystko jest gotowe i w drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać – zapowiedział.

Czarnek dodał, ze do tej pory nie było reformy zakrojonej na tak dużą skalę, która by „nie wykazywała mankamentów na etapie wdrażania”. – I taka jest również reforma Jarosława Gowina – dodał.

Czarnek pytany był też o to, czy należy łączyć kwestie szczepień poza kolejnością na WUM z reformą szkolnictwa wyższego wprowadzoną w ramach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i wynikającą z niej większą władzą rektorów uczelni.

– Ja bym tego nie łączył (…). Oczywiście to szczepienie poza kolejnością jest żenujące, jest ogromnym błędem WUM podlegającego Ministerstwu Zdrowia, natomiast nie łączyłbym jednego z drugim. Reforma Jarosława Gowina – Konstytucja dla Nauki – była potrzebna, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości – powiedział Czarnek. W jego ocenie „ruszyła skostniały świat szkolnictwa wyższego i nauki”. (PAP)

Szymon Zdziebłowski / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email