Czarnek: Powrót maturzystów i ósmoklasistów po feriach do szkół to jeden z pięciu wariantów

Czarnek: Powrót maturzystów i ósmoklasistów po feriach do szkół to jeden z pięciu wariantów
Fot. Beata Misztal

Powrót maturzystów i ósmoklasistów do szkół z nauczania zdalnego jest jednym z pięciu wariantów wypracowanych w resorcie edukacji – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że taka decyzja uzależniona jest od przebiegu pandemii koronawirusa.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w środę w czasie konferencji prasowej m.in. o to, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli po feriach powrócić do nauki stacjonarnej bez względu na rozmiar epidemii.

– Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również z założenia, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale (…) wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa – zaznaczył.

– Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść, jeśli chodzi o rozwój pandemii koronawirusa, (…) że po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy I-III, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna – wskazał. W takim przypadku powrót ten nastąpić ma w pełnym rygorze sanitarnym – zaznaczył.

Przypomniał, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań, „ale on nadal jest bardzo wysoki mniej więcej średnio na poziomie 10 tys. dziennie”.

– To jest bardzo duża liczba zachorowań i zakażeń. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. O tą odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane – apeluję – powiedział.

Podkreślił, że od naszego zachowania uzależnione jest to, co będzie się działo po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email