Czarnek: Nie ma przesłanek do przesunięcia matur i egzaminu ósmoklasisty

Czarnek: Nie ma przesłanek do przesunięcia matur i egzaminu ósmoklasisty
Fot. Pixabay

Gdyby sytuacja epidemiczna się pogorszyła, na pewno będziemy reagować – zapewnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał, że nie ma na razie przesłanek do przesunięcia terminów matur i egzaminu ósmoklasisty.

Szef MEiN pytany był w piątek w TVP Info, czy jeśli sytuacja epidemiczna w Polsce znów się pogorszy, możliwa jest jeszcze zmiana terminu przeprowadzenia matur i egzaminu ósmoklasisty w tym roku.

– Teoretycznie, hipotetycznie to wszystko jest możliwe, ale żadnej przesłanki nie ma dzisiaj, która mogłaby poddawać w wątpliwość terminy egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasisty. Zatem 4 maja rozpoczynają się matury, 24 maja egzamin ósmoklasisty i nic nie stoi na przeszkodzie, aby się one odbyły w tych terminach i odbyły się w formule stacjonarnej. Dokładnie takie samej, jaką ćwiczyliśmy na próbnych egzaminach ósmoklasisty i maturalnym w marcu, w ścisłym reżimie sanitarnym – odpowiedział Czarnek.

Jak mówił, „mamy duże szczęście wszyscy, że ta trzecia fala miała swą kulminację kilka tygodni temu, a nie teraz, mamy też ogromnie odpowiedzialnych dyrektorów szkół, nauczycieli, którzy wykonują zalecenia sanitarne wypracowane u nas wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym”.

Według ministra edukacji i nauki wszystko to składa się na to, że podczas egzaminów będzie bezpiecznie.

Czarnek powtórzył, że po konsultacjach z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa Edukacji, z epidemiologami, Ministerstwem Zdrowia „doszliśmy do wniosku, że nie będziemy przeprowadzać żadnych testów sprawdzających obecność koronawirusa u maturzystów i ósmoklasistów”. – Nie potrzeba naszym uczniom, na ostatniej prostej, żadnych stresów z tym związanych – podkreślił.

Wskazał, że przestrzeganie reżimu sanitarnego i wymogów, które były przestrzegane również podczas egzaminów próbnych, wystarcza do tego, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom matur i egzaminu ósmoklasisty.

– Gdyby cokolwiek zmieniało się w sytuacji pandemicznej, gdyby ulegała ona jakiemuś pogorszeniu, na pewno będziemy reagować, również wytycznymi sanitarnymi i dodatkowymi. Na dziś nic na to nie wskazuje, przygotowujemy się spokojnie do matur i egzaminu ósmoklasisty – zapewnił Czarnek. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email