Czarnek: Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty

Czarnek: Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników oświaty
Fot. MON

Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już znane dla 60 tys. osób; wskazują one, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 proc. nauczycieli – poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek pytany był w czwartek na konferencji prasowej o to, jak przebiega testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa oraz ile osób zostało przebadanych i czy znane już są pierwsze wyniki.

– Jeśli chodzi o testowanie, mamy informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego, że do dnia wczorajszego przetestowano, przebadano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, z czego wyniki są już dla 60 tys. osób – odpowiedział minister.

Jak mówił, „wyniki te wskazują na to, że zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 procent nauczycieli i pracowników administracji”. – Proszę się też nie martwić, bo ci, którzy mają karonawirusa i będą musieli w związku z tym zostać w izolacji przez jakiś czas, będą zastąpieni przez innych nauczycieli. Tutaj dyrektorzy szkół takie decyzje będą podejmować – podkreślił Czarnek.

Dodał, iż cieszy się z tego, że wykryty poziom zakażeń poprzez testowanie nauczycieli jest niewielki. – Cieszę się również, że w tych dwóch procentach wyeliminowaliśmy dzięki testowaniu możliwość przenoszenia się koronawirusa w środowisku szkolnym, bo temu właśnie to testowanie służy – zaznaczył szef MEN.

Poinformował, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne testy. – Nauczyciele poznają swoje wyniki ostatecznie już w ten weekend – podkreślił.

Minister, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. – I oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia – powiedział Czarnek.

– Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał – dodał.

W czwartek na rządowym profilu #SzczepimySię na Twitterze podano, że do tej pory w Polsce wykonano 369 212 szczepień, do kraju trafiło 1 080 630 dawek szczepionki. Zabezpieczonych dawek na drugie szczepienie jest 521 220, a dostarczonych do punktów – 559 410. Zutylizowano 909 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 64 zaszczepionych.

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Pierwsi z tej grupy mają być szczepieni seniorzy.

Od poniedziałku trwa testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia. (PAP)

Edyta Roś
Print Friendly, PDF & Email