CSE „Światowid” w Elblągu inwestuje w zieloną energię

CSE „Światowid” w Elblągu inwestuje w zieloną energię
Fot. nadesłane

Na dachu budynku Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja ma pokryć dzienne zapotrzebowanie placówki na prąd.

– Montaż paneli fotowoltaicznych jest naszym kolejnym krokiem w stronę troski i ochrony środowiska naturalnego, ale i szukania oszczędności w funkcjonowaniu placówki – powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. – Realizacja projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu” pozwoliła nam zamontować 84 panele fotowoltaiczne o mocy 25 kWna dachu budynku gdzie występuje największe nasłonecznienie – dodał Antoni Czyżyk.

Panele fotowoltaiczne energię elektryczną zaczęły produkować w poniedziałek (7 czerwca) wtedy też stały się w pełni funkcjonalne. Urządzenia zostały podłączone do centrali i wszystkich systemów instytucji. CSE „Światowid” w Elblągu zgłosił także do Energa-Operator SA fakt produkcji własnego prądu.

– Prąd ten będzie do wykorzystania w całym budynku „Światowida” i będzie pierwszym źródłem prądu dla wszystkich systemów i urządzeń. Nie można jednak liczyć, że panele zastąpią nam prąd z sieci energetycznej – tłumaczy Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. W naszej placówce mieszczą się trzy sale kinowe, ilość i częstotliwość seansów przekracza możliwości wytwórcze paneli. – dodaje Antoni Czyżyk.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest pierwszą instytucją kultury w mieście, która w ramach realizacji projektu „postawiła” na OZE. Inwestycja została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt pn. „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest finansowany z Funduszy Europejskich ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Print Friendly, PDF & Email