CSE Światowid odnowiony i bardziej dostępny

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W Centrum Spotkań Europejskich Światowid zakończył się remont. Pomieszczenia zostały odnowione, powstały też nowe. Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Nowych powierzchni jest ok. 1900 m². Powstały nowe pracownie, nowa sala kinowa, całe centrum aktywności społecznej, sala widowiskowo-sportowa z oddzielnym wejściem od ul. Karowej, ona ma też swoje zaplecze, więc możemy organizować wydarzenia w oddzielonej substancji – wyjaśnia Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Jak dodał, w wydarzeniu takim jak np. kabareton, koncert będzie mogło uczestniczyć ok. 700-800 osób. Na sali tej jest możliwość ustawienia na parkiecie dodatkowej trybuny dzięki, której można zwiększyć ilość widzów.

– Odnowiliśmy wszystkie pomieszczenia według obowiązujących wymogów, są wentylowane, klimatyzowane. Ten budynek poprzednio nie miał wentylacji wewnętrznej miał tylko grawitacyjną. Mamy 12 centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnych, czyli zapewniających i chłód i ciepło i wymianę powietrza i wydaje nam się, że w tej chwili obiekt jest pod względem bezpieczeństwa pożarowego tak zdefiniowany, że chroni każde pomieszczenie, każdą przestrzeń powyżej wysokości jednego metra. Są czujniki, które badają czy gdzieś nie powstała awaria zalania pomieszczeń. Jest też winda osobowo-towarowa dla osób niepełnosprawnych, która jest w nowym obiekcie. Są duże pomieszczenia dla administracji – wylicza Antoni Czyżyk.

– Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Są trzy platformy dla osób niepełnosprawnych. Jak widać, na każdym holu jest możliwość podniesienia wózka, ale również udało nam się zrobić, by scena na dużej sali kinowej była dostępna dla osób niepełnosprawnych – zaznacza dyrektor CSE Światowid. – Jest też nowe wyposażenie jeśli chodzi o pracownię digitalizacji, to daje nam też możliwość jeszcze lepszego dostępu do obiektów, ale też i możliwości sprawniejszego skanowania i obrabiania tych dokumentów – dodaje.

Jak wskazał sala kinowa została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt projekcyjny i dźwiękowy. – Wszystkie trzy sale kinowe „sprowadziliśmy” do jednego pomieszczenia, z którego będziemy mogli sterować ich oświetleniem, klimatyzacją i projekcją filmów – wyjaśnia.

– Gdy przystępowaliśmy do prac remontowych nie było problemów, poza rozwiązywaniem pewnych kolizji. Te mapki, które dostaliśmy do celów projektowych troszkę odbiegały od rzeczywistości, dopiero na żywym organizmie udało nam się te kolizje usunąć. Teraz nasz partner, którym jest teatr ma ułatwienie, bo myśmy to już pousuwali, więc oni mogą tylko budować. Największym kłopotem było wejście w substancję istniejącą, ponieważ projektanci myślę, że nie do końca mieli fantazję i dobrze zinwentaryzowali obiekt, bo jest to konstrukcja szkieletowa, która jest oparta na podciągach i przerysowanie linii, że tędy będzie przebiegał kanał wentylacyjny czy klimatyzacyjny nie zawsze mogło mieć miejsce. Musieliśmy na żywym organizmie przeprojektowywać pewne elementy – wskazał Antoni Czyżyk.

Przypomnijmy, że w CSE Światowid doszło do zmiany wykonawcy. Spór z firmą, która w pewnym momencie zeszła z placu budowy nadal trwa, obecnie sprawa jest w sądzie. Poprzedni wykonawca uważa, że kwota zapłacona za wykonanie części prac jest za niska, natomiast CSE Światowid jest zdania, że ma nadpłatę w wysokości 500 000 złotych.

– W tej chwili i nasi prawnicy i prawnicy poprzedniej firmy udowadniają kto ma rację. Naszym zadaniem w maju zeszłego roku było skończyć budowę, teraz ten cel został osiągnięty. Nie było to takie proste, by zinwentaryzować obiekt po poprzednim wykonawcy i stan prac budowlanych i przystąpić do prac przez innego (wykonawcę – red.). To było wyzwanie naprawdę szaleńcze, ale tutaj zespół inżynierów, zespołów i przychylność elbląskiej firmy spowodowała, że umieliśmy znaleźć rozwiązanie i to się udało, i znaleźć przy akceptacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu sposób rozwiązania prawa zamówień publicznych. Została zastosowana zasada wyższości celu społecznego nad innymi kwestiami – wyjaśnia Antoni Czyżyk.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ.
Print Friendly, PDF & Email