CSE „Światowid” na nowo otwiera drzwi

CSE „Światowid” na nowo otwiera drzwi
Fot. Aleksandra Garbecka

Cieszę się, że udało się ostatecznie zrealizować tą niełatwą inwestycję. Życzę, aby CSE „Światowid” służył jak najlepiej całej społeczności elbląskiej, regionowi, żeby tak jak do tej pory, a nawet  z większym rozmachem, świadczył o wysokim wymiarze kultury Warmii i Mazur – mówił dziś (15 września) podczas uroczystego, oficjalnego otwarcia placówki, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zaproszeni goście nie kryli radości. Były gratulacje, podziękowania, nie zabrakło również symbolicznego przecięcia wstęgi.

– Cieszę się, że udało się osiągnąć cel, jakim była modernizacja i przebudowa „Światowida”, po to abyśmy z jeszcze większą determinacją robili to, do czego jako instytucja zostaliśmy powołani. Zaczynamy od nowa realizować naszą misję, aby móc sprostać oczekiwaniom naszych odbiorców. Przybyło nam 1800 m² nowych  powierzchni, przystosowaliśmy budynek bardzo dobrze zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i pod kątem dostępności do niego osób niepełnosprawnych. Pomysłów mamy dużo, z pewnością będzie to miejsce spotkań ludzi i idei – opowiadał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. – Jutro zapraszamy na dzień otwarty, gdzie będzie można podpatrzeć jak działają wszystkie pracownie specjalistyczne, 23 września będziemy pełnili funkcję centrum kongresowego, zaś 30 września zapraszamy do inaguracji roku kulturalnego w naszym województwie – dodał.

Coś dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów

Od października CSE „Światowid” planuje uruchomić zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami oraz udostępnić dla chętnych placówek czy instytucji swoje pracownie specjalistyczne.

– Mamy spore zainteresowanie naszymi salami, m.in. pracownią sensoryczną, która wyposażona jest w urządzenia do terapii światłem i dźwiękiem – podkreśla Aleksandra Bednarczuk z CSE „Światowid”.

Dla seniorów prowadzone mają być zajęcia wokalne, ale docelowo w planach jest uruchomienie dla nich również zajęć plastycznych.

– Jeśli uzyskamy dofinansowanie z naszych projektów, wtedy będziemy mogli zaproponować im także bezpłatne zajęcia. To jest dla nich ważne, bo wielu z nich nie stać niestety na płatne zajęcia.  Będziemy chcieli rozwijać także działający w naszych strukturach Klub Aktywnego Seniora, gdzie regularnie odbywają się zajęcia z brydża, wikliny papierowej czy szydełkowania – podsumowuje Aleksandra Bednarczuk.

O tym, jak zmienił się „Światowid” pod kątem dostępności możesz przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email