Coraz więcej Polaków ma problemy z widzeniem. Rusza III edycja kampanii pod patronatem PTO „Twoje spojrzenie ma znaczenie”

Coraz więcej Polaków ma problemy z widzeniem. Rusza III edycja kampanii pod patronatem PTO „Twoje spojrzenie ma znaczenie”
Fot. Ksenia Chernaya/pexels.com

Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie”, która powstała ze względu na coraz większe problemy Polaków ze wzrokiem i jest kierowana do ogółu społeczeństwa aktywnego zawodowo.

Jak wynika z badań zrealizowanych na potrzeby kampanii, niemal co trzeci pracownik ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle.

Praca a wzrok

Niestety, w dzisiejszych czasach oczy mają szczególnie trudno – aż 59% badanych osób wskazuje, że pracuje przy komputerze więcej niż przed pandemią. Spędzamy także średnio 4 godziny dziennie, patrząc na ekrany smartfonów i tabletów. Dodatkowo, część osób pracuje na świeżym powietrzu lub w trudnych warunkach, co również może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia ich oczu.

Oprócz wad wzroku i niewyraźnego widzenia, Polacy najczęściej deklarują występowanie dolegliwości takich jak: łzawienie (57%), szczypanie i pieczenie oczu (54%), zaczerwienienie i przekrwienie oczu (47%) czy uczucie suchości (39%).

– Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłów człowieka, dlatego ważne jest, aby dbać o ich stan, zwłaszcza przez osoby aktywne zawodowo, które często spędzają długie godziny przed komputerem lub w innych warunkach wymagających intensywnego skupienia wzroku. Dlatego eksperci podkreślają rolę codziennego dbania o oczy, stosowania kropli do oczu oraz regularnych wizyt w gabinetach okulistycznych – mówi Michał Członkowski z URSAPHARM, inicjatora kampanii edukacyjno-zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie”.

Istotna rola pracodawców

Dbanie o zdrowie pracowników i stworzenie im odpowiednich warunków pracy to kluczowe kwestie, o które pracodawcy powinni się zatroszczyć. Aby pomóc im we wsparciu pracowników, organizatorzy kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie” przygotowali specjalne infografiki i broszury, w których zawarte jest mnóstwo przydatnych informacji, wskazówek i porad na temat zachowania zdrowia oczu oraz ich prawidłowej higieny i ochrony.

Treści tych wartościowych materiałów zostały stworzone przede wszystkim w kontekście wykonywania obowiązków zawodowych, w dopasowaniu zarówno do osób pracujących w biurach i domach, jak i na świeżym powietrzu czy w trudnych warunkach.

Udział firm w kampanii

Organizatorzy kampanii zapraszają do udziału w niej wszystkie podmioty, które chciałyby docenić swoje zespoły i pokazać, że liczy się nie tylko ich wkład w rozwój firmy, ale również zdrowie ich oczu.

Aby dołączyć do akcji, zainteresowani HR-owcy i pracodawcy muszą jedynie uzupełnić prosty formularz dostępny na stronie www.twojespojrzeniemaznaczenie.pl.

Udział w kampanii jest całkowicie bezpłatny, a firmy uczestniczące otrzymają pakiety merytorycznych materiałów na temat higieny wzroku i prawidłowej organizacji środowiska pracy.

Biuro Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Zdrowotnej
„Twoje spojrzenie ma znaczenie”
Print Friendly, PDF & Email