Collegium Humanum i fundacja Instytut Świadomości organizatorami wystawy fotograficznej „Oddajemy Serce”

Collegium Humanum i fundacja Instytut Świadomości organizatorami wystawy fotograficznej „Oddajemy Serce”
Fot. Collegium Humanum

Oddają swojej pracy, swojej misji i powołaniu całe serce, by pacjent mógł odzyskać zdrowie. Uczelnia Collegium Humanum oraz fundacja Instytut Świadomości są organizatorami wystawy o medykach ratujących życie pacjentów zatytułowanej „Oddajemy Serce”. Tytuł podkreśla zaangażowanie medyków w ratowanie ludzkiego życia, którzy jednocześnie dosłownie i fizycznie „zabierają” chore serce i… oddają zdrowe. Wystawa zainaugurowana 28 października w centrum konferencyjnym w Browarach Warszawskich w Warszawie, dostępna jest teraz również w wersji online.

– Medycyna jest swego rodzaju sztuką, nie można jej nazwać rzemiosłem, jest to profesja, szczególne powołanie i służba – mówi rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki. – Uczelnia Collegium Humanum jest mocno zaangażowana w system ochrony zdrowia od samego początku. Bardzo dziękuję, że przy współpracy z Instytutem Świadomości możemy włączyć się w to wspaniałe dzieło oddawania hołdu pracownikom systemu ochrony zdrowia zaangażowanym w ratowanie życia ludzkiego. Nasza uczelnia bardzo mocno współpracuje z instytucjami medycznymi – podkreśla rektor Collegium Humanum.

Wystawa ma na celu pokazanie atmosfery pracy medyków, precyzyjności urządzeń, a przede wszystkim samych zaangażowanych w zabieg osób.

– Obserwowanie skomplikowania wykonywanych procedur medycznych, szybkości działania, współpracy bez słów między lekarzem prowadzącym zabieg a jego zespołem jest fascynujące. To prawdziwa sztuka, dlatego uznaliśmy, że właśnie poprzez fotografię, ten rodzaj sztuki, pokażemy sztukę medycyny, kardiologii interwencyjnej – mówi Ewelina Pańczyk, prezes fundacji Instytut Świadomości. – W wystawie „Oddajemy Serce” są zdjęcia absolutnie autentyczne, prawdziwe, pokazujące medyków w codziennych dla nich sytuacjach, a tak niezwykłych i widowiskowych dla większości ludzi. Mamy nadzieję, że nasza wystawa przyczyni się do docenienia pracy medyków, bo to oni dbają i na co dzień walczą o ludzkie życie – dodaje Ewelina Pańczyk.

Wystawa autorstwa Dariusza Adama Pańczyka we współpracy z fundacją Instytut Świadomości, pokazuje lekarzy i zespoły medyczne podczas ratowania życia pacjentów pod kierownictwem prof. Roberta Gila, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownika Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

– Zdjęcia, które wykonuję społecznie dla fundacji, to zawsze fotografie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, ukazujące wagę, a jednocześnie kruchość ludzkiego życia – podkreśla autor wystawy Dariusz Adam Pańczyk. – Momenty skupienia lekarzy w kardiologicznym zespole, którym kieruje prof. Robert Gil, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Precyzja, skupienie, empatia, pokora i pewność, a jednocześnie radość i ulga podczas zabiegu ratowania życia ludzkiego, to wszystko starałem się ująć w mojej fotografii – dodaje.

Wystawa, po inauguracji w Browarach Warszawskich, dostępna jest tam stacjonarnie do 30 listopada 2022 r. przy ul. Grzybowskiej 56 w Warszawie w godzinach 10:00-15:00 oraz wirtualnie na stronie Instytutu Świadomości.

Inauguracji wystawy towarzyszyła debata „Komunikacja w systemie ochrony zdrowia – aspekty biznesowe, społeczne i systemowe”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego i naukowego, instytucji rządowych, placówek medycznych oraz mediów, by wspólnie ustalić, dlaczego warto i w jaki sposób planować komunikację w kontekście ochrony zdrowia.

Prof. Teresa Panas, dyrektor Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum i prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, podkreśliła, że „zróżnicowane komunikaty, dopasowany do odbiorców język pod względem zarówno merytorycznym, jak i stylistycznym, to fundament warsztatu komunikacyjnego, który nie jest przeznaczony jedynie dla dziennikarzy medycznych, a dla wszystkich uczestników procesu komunikacji w ochronie zdrowia”.

Patronami medialnymi wystawy „Oddajemy Serce” są „Głos Seniora” i „Pacjent w Centrum”.

Organizatorem wystawy jest Collegium Humanum oraz fundacja Instytut Świadomości.

Link do debaty oraz do wystawy – KLIKNIJ TU.

Więcej: KLIKNIJ TU.

Collegium Humanum / PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email