Choroby oczu. Poznaj ich rodzaje i sposoby leczenia

Choroby oczu. Poznaj ich rodzaje i sposoby leczenia
Fot. pixabay.com

Wiele osób po 60. roku życia skarży się na pogorszenie jakości widzenia. Problemy ze wzrokiem mogą być związane z wiekiem lub świadczyć o rozwijającej się chorobie oczu. Sprawdź, na jakie schorzenia narządu wzroku najczęściej chorują osoby starsze.

Prezbiopia

Prezbiopia, nazywana też starczowzrocznością, to problem z widzeniem z bliskiej odległości. Jest wynikiem zmian zachodzących w organizmie, związanych z procesem starzenia. Charakterystycznym objawem prezbiopii jest konieczność odsuwania od siebie tekstu, by ułatwić sobie czytanie. Niestety nie da się jej wyleczyć ani całkowicie zahamować. Można jednak wyeliminować skutki tej dolegliwości, nosząc odpowiednie okulary korekcyjne, dobrane przez okulistę.

Jaskra

Jaskra to choroba, która prowadzi do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, co może spowodować nieodwracalną ślepotę. Rozwija się powoli i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ale gdy już daje o sobie znać, możemy mieć m.in.:

  • światłowstręt,
  • częste łzawienie oczu,
  • widzenie tęczowych pierścieni wokół źródła światła,
  • trudności z przystosowaniem wzroku do ciemności,
  • widzenie lunetowe (jak przez dziurkę od klucza).

Metody leczenia jaskry polegają na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez terapię farmakologiczną, laserową lub zabieg chirurgiczny.

Zaćma

Zaćma (katarakta) to mętnienie soczewki oka. Zwykle jest następstwem procesu starzenia się soczewki oka, dlatego pojawia się u osób po 60. roku życia. Objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, której nie można skorygować silniejszymi okularami. Innymi symptomami katarakty są: zamglone, niewyraźne widzenie, gorsze widzenie w nocy, nadmierna wrażliwość na światło i odblaski, widzenie „aureoli” wokół świateł, blaknięcie kolorów, a także podwójne widzenie. Jeżeli choroba zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć wykonanie zabiegu chirurgicznego, który jest jedynym sposobem na pozbycie się zaćmy.

Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata, wykonuj raz w roku badania kontrolne. Nie lekceważ problemów z oczami, a w przypadku wady wzroku noś okulary korekcyjne. Latem noś dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Źródło: UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email