Choinka dla krwiodawcy

Fot. Mateusz Misztal
Pojemniki krwi wyłożone na stole w punkcie krwiodawstwa.
Fot. Mateusz Misztal

W Elblągu zainaugurowano dziś ogólnopolską kampanię „Choinka dla życia”. Każda z osób, która oddała w czwartek krew, otrzymała bożonarodzeniowe drzewko. Inicjatorem akcji skierowanej do dawców krwi są Lasy Państwowe.

– To pierwsze takie wydarzenie o charakterze ogólnopolskim „Choinka dla życia”. Zasada jest prosta, każda osoba, która przyjdzie dziś oddać krew do jednego z 40 punktów w kraju otrzyma od leśniczych choinkę. Zawsze jest tak, że leśnicy odpowiadają na potrzeby naszego społeczeństwa, na potrzeby naszych rodaków i dziś też, gdy przekazywany jest ten najważniejszy dar, a wiec krew, która jest takim darem ratującym zdrowie i życie, leśniczy chcą się odwdzięczyć za ten dar i przekazują te piękne drzewka – wyjaśnia Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

W całej Polsce przekazano dziś na ręce krwiodawców 5 tysięcy drzewek, były to sosny, świerki i jodły. Już o godz. 10:00 przekazanych zostało 3,5 tys. drzewek w całym kraju. W Elblągu do godziny 10:00 z drzewkiem z RCKiK wyszło 15 osób.

– Dziękuję za to, że leśnicy w całej Polsce włączyli się w tą piękną i bardzo potrzebną akcję – dodał rzecznik Lasów Państwowych.

Jak wskazał Mariusz Potoczny, nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg, na dzisiejszą akcję zarezerwowano ponad 40 choinek. Pochodziły one z Kadyn. Jak przekazał, w przypadku rejestracji większej ilości chętnych, rozdawane będą „vouchery”, które pozwolą na odebranie choinki w nadleśnictwie. W piątek elbląskie nadleśnictwo rozpoczyna także tzw. otwartą sprzedaż choinek.

Jak wskazano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, leśniczy z całej Polski w ciągu całego roku również włączają się w oddawanie krwi.

Jak zostać krwiodawcą?

– By oddawać krew trzeba przede wszystkim być osobą pełnoletnią. Można ją oddawać miedzy 18. a 65. rokiem życia. Trzeba być osobą zdrową, resztę oceni lekarz podczas rozmowy z kandydatem na dawcę. Lato jest szczególną porą roku, kiedy to zapotrzebowanie na krew jest większe, ale o każdej porze roku są chorzy, którzy są operowani, którzy są po wypadkach i ta krew ratuje im zdrowie, a często i życie – wyjaśnia Barbara Słodownik pielęgniarka koordynująca działania w elbląskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Chciałabym podziękować lasom państwowym za taką akcję. To ważne, by dawcy byli zauważeni, ważne by ktoś widział, że pomagają. Współpracujemy z Lasami Państwowymi nie od dziś. Co roku choinka, która stoi w świetlicy, w której dawcy oczekują na oddanie krwi, jest właśnie od Lasów Państwowych – dodaje.

Print Friendly, PDF & Email