Chiny: W Kantonie masowe badania i odwołane loty po nietypowym przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Chiny: W Kantonie masowe badania i odwołane loty po nietypowym przypadku zakażenia SARS-CoV-2
Fot. Pixabay

Po tym, gdy u jednego z pracowników lotniska w położonym na południu Chin Kantonie stwierdzono „nietypowy” przypadek zakażenia koronawirusem, w czwartek na badania skierowano 5,6 z 19 milionów mieszkańców aglomeracji – informuje agencja AFP. Odwołano też setki lotów.

Chiny mierzą się z największą od początku 2020 roku falą epidemii COVID-19. W czwartek informowano o blisko 11,5 tys. nowych zakażeń, z których ponad 10 tys. stwierdzono w Szanghaju. W mieście na COVID-19 codziennie umiera kilkadziesiąt osób – pisze AFP.

Większość państw rozluźniła restrykcje koronawirusowe po zaszczepieniu znacznego odsetka ludności, ale władze Chin obstają przy strategii „zero covid” i dążą do całkowitego wyeliminowania wirusa, sięgając przy tym po surowe środki.

Zamieszkany przez 25 mln ludzi Szanghaj, uznawany za najbogatsze miasto Chin, od przełomu marca i kwietnia objęty jest surowym lockdownem. W tym czasie w mediach pojawiły się liczne doniesienia o niedoborach żywności i lekarstw, braku dostępu do pilnie potrzebnej opieki medycznej oraz spartańskich warunkach w masowych ośrodkach kwarantanny.

Lockdowny, ograniczenia i akcje masowych badań na obecność koronawirusa wprowadzane są również w innych miastach Chin. Restrykcje o różnym stopniu nasilenia obowiązują w 46 miastach i wpływają na życie 343 mln mieszkańców – informuje w czwartek agencja Reutera. (PAP)

adj/ tebe/
Print Friendly, PDF & Email