GIS wydał zalecenia dla osób wracających z Wuhan

GIS wydał zalecenia dla osób wracających z Wuhan
Fot. GIS

Do wczoraj (23 stycznia) odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Większość z nich dotyczy chińskiego miasta Wuhan. Do tej pory odnotowano 17 zgonów. Zalecenia dla osób, które wróciły ostatnio z Wuhan wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

W związku z nowymi przypadkami zarażenia koronawirusem 23 stycznia wszystkie loty z Wuhan (Chiny) zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W Obu miastach, miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

W związku z kolejnymi przypadkami zachorowań odbyło się posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny zanotowano również sporadyczne przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 17 przypadków zgonów – wszystkie w Hubei (Chiny). U 102 osób rozwinęła się ciężka postać choroby.

W Chinach 2 197 osób z bliskiego kontaktu z chorymi jest pod obserwacją, w tym 1 394 są wciąż pod obserwacją medyczną. W tej grupie znajduje się również 15 pracowników opieki zdrowotnej z Wuhan.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić międzynarodową sytuację nadzwyczajną.

GIS wydał zalecenia dla osób wracających z Chin

– Osobom wracającym w ostatnich kilku dniach z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę zaleca się zgłoszenie do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży – informuje w specjalnym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę (tj. gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności), powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy wirus prowadzi do zapalenia płuc, które jest porównywalne z ostrą niewydolnością oddechową. Naukowcy nie mają stuprocentowej pewności skąd pochodzi wirus, ale najprawdopodobniej źródłem jego pochodzenia są zwierzęta.

Oprac. MM
Fot. i źródło: GIS
Print Friendly, PDF & Email