Cessak: Badania pokazują, że szczepionka Pfizera jest w 100 proc. skuteczna u dzieci 12-15 lat

Cessak: Badania pokazują, że szczepionka Pfizera jest w 100 proc. skuteczna u dzieci 12-15 lat
Fot. Pixabay

Badania kliniczne III fazy pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer jest w 100 proc. skuteczna u dzieci w wieku 12-15 lat – poinformował we wtorek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

– Badania kliniczne III fazy: szczepionka p/#COVID-19 Pfizer jest w 100 proc. skuteczna w ochronie przed infekcją dzieci w wieku 12-15 lat. W badaniu wzięło udział 2260 nastolatków. Zaszczepieni wykazali silną odpowiedź przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych – napisał we wtorek na Twitterze szef URPL, załączając link do informacji na ten temat.

31 marca br. amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech poinformowały, że testy dowiodły, że ich szczepionka na COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Podano wówczas, że w najbliższych tygodniach firmy wystąpią o jej dopuszczenie na rynek USA.

Dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla informował wtedy w komunikacie, że koncern ma nadzieję, że uda się rozpocząć szczepienia nastolatków przed początkiem nowego roku szkolnego.

W badaniu klinicznym wśród 2260 dzieci, którym podano zastrzyk placebo, wystąpiło 18 infekcji koronawirusem. W grupie, która została zaszczepiona prawdziwym preparatem, nie stwierdzono żadnych zakażeń. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email