CBOS: 55 proc. ankietowanych wciąż obawia się zakażenia koronawirusem

CBOS: 55 proc. ankietowanych wciąż obawia się zakażenia koronawirusem
Fot. Anna Shvets / Pexels

W maju obawy przed zarażeniem się koronawirusem znacząco się zmniejszyły, nadal jednak ponad połowa ankietowanych (55 proc.) obawia się zarażenia – wynika z majowego sondażu CBOS.

Jak podali autorzy badania, blisko co piąty ankietowany (18 proc.) wyraża duże obawy.

– Skala obaw przed zarażeniem się koronawirusem zależy przede wszystkim od wieku – im starsi respondenci, tym silniejszy niepokój z tym związany. Zarażenia obawia się ogółem 70 proc. badanych mających co najmniej 65 lat i jedynie niespełna co trzeci ankietowany do 24 roku życia (32 proc.) – podał CBOS.

Według autorów sondażu, nawet zaszczepienie dwoma dawkami szczepionki nie eliminuje obaw przed zakażeniem. Większość zaszczepionych (wśród których dominują osoby w wieku 55+) deklaruje mniejsze lub większe obawy przed zachorowaniem. – Generalnie są one skorelowane z chęcią zaszczepienia się przeciw COVID-19 – czytamy w sondażu przesłanym w piątek PAP.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. (PAP)

Iwona Żurek
Print Friendly, PDF & Email