Bydgoszczanie solidarni z Ukrainą

Bydgoszczanie solidarni z Ukrainą
Fot. Robert Sawicki

Magazyn darów w BCTW zakończył swoją działalność w sobotę 23 kwietnia. Każdego dnia prace w magazynie darów wspierali wolontariusze. W sumie przez dwa miesiące do pomocy zgłosiło się ponad 4,5 tysiąca osób. Zamknięcie magazynu to także czas na podziękowania dla instytucji i firm, które włączyły się do pomocy.

– Bydgoszcz jest solidarna z Ukrainą. Bydgoszczanki i Bydgoszczanie każdego dnia udowadniają, że jesteśmy miastem otwartym i przyjaznym. Są wśród nas osoby, które na te najtrudniejsze tygodnie pozostawili swoje dotychczasowe obowiązki, by pomagać w magazynie darów. W imieniu wszystkich obdarowanych, a jest ich ponad 15,5 tysiąca, dziękuję! Słowa uznania należą się także bydgoskim przedsiębiorstwom i instytucjom, które nie wahały się udzielić wsparcia uchodźcom i wolontariuszom – mówi prezydent Rafał Bruski.

Punkt zbiórki i wydawania darów został otwarty na początku marca br. Spontaniczna akcja w pierwszych dniach bez trudu wypełniła wnętrza Młynów Rothera oraz pomieszczeń kompleksu sportowego Zawiszy przy ul. Gdańskiej. Dopiero trzeci największy magazyn w BCTW spełnił potrzeby tej oddolnej akcji pomocowej. Przez miesiąc BCTW było także miejscem centralnego magazynu wojewody kujawsko-pomorskiego, któremu nieodpłatnie udostępniono połowę powierzchni magazynowej.

15,6 tys. wyprawek dla obywatelek i obywateli Ukrainy, 477 palet wypełnionych po brzegi darami, które bezpiecznie dotarły do Ukrainy i 4,6 tys. wolontariuszy – to końcowy bilans wspólnej akcji pomocowej, koordynowanej przez miasto Bydgoszcz oraz społeczników.

W sobotę, 23 kwietnia miejski magazyn darów został zamknięty. Dotychczas zebrane dary zostały przekazane potrzebującym, a pozostałe w najbliższych dniach trafią do organizacji pomocowych na terenie miasta. – Planujemy również wsparcie finansowe dla społecznych punktów zbiórki, które zajmą się przekazywaniem rzeczy osobom potrzebującym – wskazuje Miasto.

Wolontariusz – cichy bohater

W pierwszych dniach akcji liczył się czas, kilkuset wolontariuszy rozładowywało, sortowało i pakowało dary, które pilnie miały ruszać do ogarniętej wojną Ukrainy. W kolejnych dniach do BCTW zaczęli przybywać pierwsi uchodźcy, którzy niekiedy z jedną torbą lub walizką znaleźli się w Bydgoszczy. W tym momencie kluczową rolę zaczęli odgrywać wolontariusze przyjmujący zamówienia, przygotowujący wyprawki oraz wolontariusze transportowi, którzy własnymi pojazdami i za własne pieniądze odwozili osoby z otrzymanymi wyprawkami do miejsc tymczasowego pobytu. Na uznanie zasługują także wolontariusze animatorzy, którzy sprawiali, że w tym trudnym czasie na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech. Niezliczona ilość emocji oraz chęć pomagania to idealne podsumowanie tego, co działo się w ostatnim czasie przy ul. Gdańskiej 187.

Bydgoskie firmy na medal

Ostatnie tygodnie to wyjątkowe wsparcie bydgoskich firm i instytucji, które spontanicznie włączyły się do pomocy. Wśród pomagających przedsiębiorstw: Abramczyk oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb, Cargo, IKEA, Provost Polska, Piekuś, Mlekopol, Grupa Producentów Owoców GALSTER, Martex opakowania, Evra Fish, Auchan Fordon, Jeronimo Polska, Triss-s Marciniak, Rotopino.pl, Oponeo.pl, Restauracja Naturalna, TM 52 Tomasz Ritter –Sklepy odzieżowe Ciuchant, Pizzeria Farfalla, Piekarnia Grochola, Piekarnia Murmillo, Tazbirowo Rodzinny Port Jachtowy, Agencja Reklamowa Start, Logon SA, Ekspress Taxi, ICF Bydgoszcz, Jeronimo Martins, Lidl, Dino Polska S. A. i ProNatura. W pomaganie włączyły się także stowarzyszenia i fundacje: Fundacja pomagamy Razem, Bazylika Bydgoszcz, Rotary Bydgoszcz oraz instytucje: Straż Miejska, Straż Pożarna, 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Przedszkole Niepubliczne Muminki, Przedszkole nr 16 w Bydgoszczy

Pełne podsumowanie działań pomocowych koordynowanych przez miasto Bydgoszcz znajduje się TUTAJ.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email