Bydgoszcz: Wymieniasz opony? Nie wyrzucaj ich na śmietnik

Bydgoszcz: Wymieniasz opony? Nie wyrzucaj ich na śmietnik
Fot. Pixabay

Zbliża się sezon wymiany opon na zimowe. Wielu kierowców nadal nie wie co zrobić ze starymi oponami. Przypominamy, że wiaty śmietnikowe nie są miejscem, w którym można legalnie składować stare opony. Najlepiej zostawić je w serwisie podczas wymiany. Jeśli robimy to na własną rękę podpowiadamy, jak bez dodatkowych opłat oddać stare ogumienie do recyklingu.

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, ale także w okresie wiosennym na bydgoskich osiedlach pojawia się problem porzuconych starych opon. Stare ogumienie zalega tygodniami we wiatach śmietnikowych, ponieważ ani śmieciarki, ani transporty odpadów wielkogabarytowych nie odbierają tych śmieci. Dlaczego?  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zużyte opony powinny trafić do jednego z trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOKÓW. Istnieją też inne możliwości. Najprościej, zostawić stare opony w serwisie, w którym wymieniamy opony. Jeśli wymieniasz opony na własną rękę, warto skorzystać z pierwszej opcji.

Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać maksymalnie 8 opon rocznie

Co ważne opony muszą pochodzić z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W tym roku do miejskich PSZOKÓW trafiło niemal 14 tys opon.
Adresy:

  • ul. Ołowiana 43 – tel. 52 506 59 23,
  • ul. Jasiniecka 7a – tel. 52 506 59 24 – w środy zamknięty
  • ul. Inwalidów 15 – tel. 52 506 59 25

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – sobota: 8.00 – 20:00
Niedziele i święta: nieczynne

Pamiętaj, że pracownicy poproszą Cię o dokument potwierdzający uregulowanie opłat za media, np.za wodę, prąd, gaz lub opłaty śmieciowej.

Opony nadają się do recyklingu!

Opony składają się nie tylko z gumy, ale także z wielu groźnych dla środowiska substancji chemicznych. Przypominamy, że za spalanie odpadów w piecach grozi 500 złotowy mandat, a gdy spraw trafi do sądu, kara może wynieść nawet 2 tys. zł!

Dlatego nie tylko trzeba, ale i warto recyklingować zużyte ogumienie. Stare opony mogą dostać drugie życie w postaci wycieraczek i dywaników samochodowych, uszczelek, wygłuszeń.

Po przetworzeniu są też wykorzystywane jako granulat do produkcji asfaltu, a także komponentów do produkcji nawierzchni boiskowych muraw i ekranów akustycznych. Zużyte opony są również wykorzystywane do produkcji energii cieplnej w specjalistycznych instalacjach wyposażonych w filtry, blokujące emisję trujących substancji do atmosfery.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email