Bydgoszcz: Uhonorowano wspierających osoby z niepełnosprawnościami

Bydgoszcz: Uhonorowano wspierających osoby z niepełnosprawnościami
Fot. UM Bydgoszcz

Upominki i podziękowania wręczył prezydent Rafał Bruski rodzicom, działaczom społecznym, wolontariuszom, którzy angażują się we wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Uroczystość z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami odbyła się wczoraj (4 grudnia) w Miejskim Centrum Kultury.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Temat tegorocznych obchodów brzmi: „Zjednoczeni w działaniu na rzecz ratowania i osiągania celów zrównoważonego rozwoju dla osób z niepełnosprawnościami, z ich udziałem i przez osoby z niepełnosprawnościami”.

– Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami składam na Państwa ręce podziękowania i wyrazy uznania dla Waszej empatii i szczególnego zaangażowania w działalność społeczną. Swoją pasją, zapałem, otwartością i życzliwością inspirujecie innych. Dziękuję za dobro, troskę i uważność na potrzeby drugiego człowieka – mówił podczas uroczystości w Miejskim Centrum Kultury prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Spotkanie uświetnił występ artystyczny uczniów Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, występ grupy tanecznej Swing (niewidome i słabowidzące dzieci z klas I-III) i pary tanecznej w tańcu towarzyskim i koncert Adeli Konop.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Dignitate, która bardzo aktywnie działa na rzecz rodziców i rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez integrację i wspieranie opieki wytchnieniowej. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska poradnicze PFRON-u, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Fundacji Dignitate, Stowarzyszenia My też, wystawa pt. „Portret Rodzinny” prezentująca stylizowane na XX-lecie międzywojenne portrety rodzin osób z niepełnosprawnościami wykonane podczas „Listopadowej Lekcji Muzyki i Historii – Fordon”, realizowanej przez Fundację Dum Spiro, Spero i poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2023” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email