Bydgoszcz: Powstaje Centrum Pomocy Psychologicznej

Bydgoszcz: Powstaje Centrum Pomocy Psychologicznej
Fot. Pixabay

Uniwersyteckie Centrum Psychologiczne, Centrum Komunikacji Klinicznej i Centrum Telemedycyny będą funkcjonować w ramach Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, które zostanie otwarte wiosną przyszłego roku.

Centrum Pomocy Psychologicznej będzie funkcjonować w budynku, który powstaje przy Wydziale Psychologii UKW. Obecnie trwają prace wykończeniowe.

– Powstające Centrum Pomocy Psychologicznej to bardzo ważna inwestycja odpowiadająca potrzebom studentów, naukowców, ale także mieszkańców regionu. Obiekt będzie bowiem spełniał zarówno funkcję edukacyjną i badawczą, jak również świadczone w nim będą usługi psychologiczne. Rozszerzenie oferty wsparcia dla osób potrzebujących terapii skutecznie pozwoli szybciej wrócić im do zdrowia – powiedział w czwartek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Trzykondygnacyjny obiekt powstaje przy ul. Leopolda Staffa w Bydgoszczy. Nowoczesny gmach o powierzchni ponad 1,7 tys. m kw. został połączony z istniejącym budynkiem Wydziału Psychologii UKW parterowym łącznikiem. Wewnątrz znajdą się sale, gabinety i laboratoria do diagnozy, terapii i obserwacji dzieci oraz ich rodzin, sale wspomagania rozwoju i terapii grupowej. Wśród nich m.in. wyposażone w specjalistyczny sprzęt sale do integracji sensorycznej, do pracy z dziećmi w poszczególnych grupach wiekowych i doświadczania świata, gabinety psychologiczne, gabinety muzyczny i terapii rodzinnej oraz laboratorium badań psychosomatycznych i pokój badań nad snem.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest wiosną przyszłego roku. Jednocześnie z pracami wykończeniowymi sale będą wyposażane w nowoczesną aparaturę. W ramach projektu zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku.

Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej w centrum prowadzona będzie również działalność komercyjna. Nowy obiekt pozwoli na poszerzenie oferty usług psychologicznych świadczonych przez Akademickie Centrum Pomocy Psychologicznej.

Wartość inwestycji to blisko 16 mln zł, z czego ponad 11 mln zł stanowi dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Budowa i wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą Centrum Pomocy Psychologicznej jest częścią dużego wartego 36 mln zł projektu. Projekt realizowany jest przez dwa uniwersytety w regionie – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym bydgoskie Collegium Medicum UMK.

Jerzy Rausz
PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email