Bydgoszcz: Nowoczesny plac zabaw bez barier

Bydgoszcz: Nowoczesny plac zabaw bez barier
Fot. UM Bydgoszcz

Trwają zaawansowane prace przy przebudowie integracyjnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 65 na osiedlu Szybowników w Nowym Fordonie. Jest on wyposażany w szereg nowych urządzeń, które pozwolą na zabawę także dzieciom z niepełnosprawnościami. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Plac zabaw położony jest pomiędzy budynkami szkoły i ulicą W. Rzeźnickiego. Zajmuje powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Głównym celem inwestycji oprócz montażu nowych atrakcyjnych urządzeń zachęcających do zabawy na świeżym powietrzu jest podział przestrzeni na bezpieczne strefy. Zgodnie z projektem wydzielone zostaną:

Strefa dla dzieci z niepełnosprawnością, na której ustawione zostaną między innymi zestaw zabawowy, huśtawka wahadłowa, huśtawka wagowa, huśtawka potrójna i ekologiczna tablice Brailla. Wszystkie te urządzenia będą umożliwiały zabawę także dzieciom z niepełnosprawnościami. Ta część placu zostanie też zabezpieczona dodatkowym wewnętrznym ogrodzeniem i wyposażona w ławki.

Strefa edukacyjna dla mniejszych dzieci z drewnianą altaną, ławeczkami i ekologicznymi tablicami integracyjnymi.

Strefa dla starszych dzieci z nowym urządzeniem umożliwiającym wspinaczkę po rozciągniętych linach i siatkach.

Strefa sportowo-integracyjna ze stołem do gry w szachy i chińczyka oraz stołem do piłkarzyków.

Za prace odpowiada firma Fenster, z którą w ubiegłym roku miasto podpisało umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane. Kosztują one około 450 tysięcy złotych. Zakończenie prac planowane jest wiosną. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.

– Warto podkreślić, że w tej części Fordonu w poprzednich latach oddaliśmy do użytku wielopokoleniowy park zabaw i rekreacji u stóp Góry Szybowników. To największy nowoczesny plac zabaw w tej części Bydgoszczy o powierzchni hektara z różnymi strefami.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email