Bydgoszcz: Emcek bez barier

Bydgoszcz: Emcek bez barier
Fot. mat. prasowe

Miejskie Centrum Kultury realizuje kolejny etap działań na rzecz poprawy dostępności swoich przestrzeni i wydarzeń. Do użytku oddany został kącik wyciszenia dla dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Kącik wyciszenia to wyznaczone miejsce, w którym dzieci znajdą pomoce, przybory i zabawki, które pomogą się odstresować, wyregulować napięcie i odpocząć w sytuacji przebodźcowania, bądź w innym trudnym momencie powodującym lęk, dyskomfort czy utratę poczucia bezpieczeństwa. 

Emcekowy kącik wyciszenia to bezpieczna strefa wyposażona m.in. w wygodną kanapę i fotele, miękkie poduszki, maskotki, worki sako, sensoryczną matę ortopedyczną, klocki sensoryczne i progesty. Kącik można znaleźć na poziomie -1 w siedzibie MCK przy ul. Marcinkowskiego. Przestrzeń jest wyciszona, ściany pomalowane są na jasne, stonowane kolory. Pomoce i zabawki edukacyjne i sensoryczne umożliwiają rozwijanie zmysłów i niwelowanie zaburzeń edukacji sensorycznej. 

Kącik powstał w ramach projektu „Poprawa i rozwinięcie dostępu do wydarzeń i budynków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dla osób ze szczególnymi potrzebami” realizowanego ze środków PFRON z programu „Kultura bez barier”. Projekt jest realizowany od listopada 2022 do czerwca 2023. 

Więcej na stronie instytucji. 

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email