Bułgaria: Największa liczba zgonów na COVID-19 od początku pandemii

Bułgaria: Największa liczba zgonów na COVID-19 od początku pandemii
Fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na COVID-19 zmarło 334 chorych – najwięcej od początku pandemii. 94 proc. z nich nie było zaszczepionych – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Wykryto też 5 286 nowych zakażeń, liczba aktywnych infekcji przekroczyła 114 tys. W niemal całym kraju w szpitalach brakuje łóżek dla nowych chorych.

W szpitalach leczonych jest ponad 8,5 tys. zakażonych koronawirusem pacjentów, 723 z nich na oddziałach intensywnej terapii.

Jednocześnie na względnie wysokim poziomie utrzymuje się liczba wykonywanych szczepień. W ciągu ostatniej doby było ich 28 tys., a odsetek zaszczepionych Bułgarów przekroczył 24 proc.

Trwa spór między ministerstwem oświaty a częścią rodziców i nauczycieli, którzy sprzeciwiają się przeprowadzaniu badań na obecność koronawirusa u najmłodszych uczniów, co jest warunkiem wznowienia nauki w trybie stacjonarnym.

Resort oświaty sprowadził za 6,5 mln euro specjalne testy dla dzieci, wykorzystywane m.in. w Niemczech i innych zachodnich państwach. W Sofii i w większości szkół w 10 z 28 regionów kraju rodzice wydali zgodę na przeprowadzenie takich badań. Uczniowie klas 1-4 będą przechodzić je dwa razy w tygodniu i będą uczyć się w klasach. Dzieci, których rodzicie nie wydali zgody na testy, pozostaną na nauczaniu zdalnym.

W części szkół i w kilku regionach ani nauczyciele, ani rodzice nie zgadzają się na przeprowadzanie badań. Nauczyciele domagają się dodatków finansowych, rodzice obawiają się, że pozytywny wynik testu u dziecka spowoduje objęcie całej rodziny kwarantanną i uniemożliwi dorosłym chodzenie do pracy. Pojawiają się również inne argumenty, np. że badania będą stresować dzieci. W wielu przypadkach protesty przeciwko testom mają również podłoże polityczne, związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
Print Friendly, PDF & Email