Bułgaria: Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła blisko trzykrotnie w ciągu tygodnia

Bułgaria: Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła blisko trzykrotnie w ciągu tygodnia
Fot. Pixabay

Blisko trzykrotny wzrost liczby zakażeń koronawirusem – od 135 do 346 przypadków – odnotowano w Bułgarii w ostatnim tygodniu – poinformował w sobotę resort zdrowia. 57 proc. nowych zakażeń spowodował wariant Delta.

Przetestowano 23 tys. próbek, 1,5 proc. z nich dało wynik pozytywny. Sobotnia liczba nowych przypadków jest najwyższa od początku czerwca i potwierdza obawy ekspertów, że kraj znajduje się w przededniu czwartej fali.

Liczba hospitalizowanych na razie jest niska. W szpitalach przebywa 797 osób, w tym 75 na oddziałach intensywnej terapii.

Najwięcej nowych zakażeń jest w Sofii, a w dwóch z 28 regionów kraju – Widinie i Razgradzie – nie stwierdzono nowych przypadków.

Resort zdrowia odnotowuje w ostatnich dniach nieznaczny wzrost liczby zaszczepionych, ich ogólna liczba przekroczyła 2 mln, w tym 998 tys. – dwiema dawkami. Stanowi to 16 proc. osób uprawnionych do otrzymania szczepienia. Pod tym względem Bułgaria pozostaje na ostatnim miejscu w UE. Zgonów w wyniku COVID-19 jest względnie mało, w ostatniej dobie – 3, lecz statystyka WHO wskazuje, że Bułgaria jest na siódmym miejscu na świecie pod względem liczby zgonów na 100 tys. osób.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
Print Friendly, PDF & Email