Bułgaria: Coraz więcej zakażeń i zgonów, rząd zaostrzył restrykcje epidemiczne

Bułgaria: Coraz więcej zakażeń i zgonów, rząd zaostrzył restrykcje epidemiczne
Fot. Pixabay

Bułgarski resort zdrowia ogłosił w czwartek zaostrzenie restrykcji epidemicznych w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19. Według najnowszych danych Bułgaria jest na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby przypadków śmiertelnych spowodowanych pandemią.

Rozporządzenie ministra zdrowia wejdzie w życie 7 września i ma obowiązywać do 30 października. Na jego mocy skrócony zostanie czas pracy lokali gastronomicznych, które będą mogły być otwarte od godz. 7:00 do 22.:00.

Rząd zrezygnował z zamiaru wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw CVID-19 dla personelu tych lokali i klientów.

Restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea itp. mogą wpuszczać tylko połowę klientów w stosunku do liczby miejsc.

W restauracjach odległość między stolikami powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Zakazane będą seminaria naukowe i wycieczki grupowe, co dotyczy także ośrodków szkoleń i placówek tego typu dla dzieci.

Na bazarach i w centrach handlowych będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Na imprezach sportowych zajętych będzie mogło być nie więcej niż 30 proc. dostępnych miejsc. Na weselach i chrzcinach może być nie więcej niż 60 gości.

– Wprowadzamy te restrykcje z ogromną niechęcią, lecz sytuacja nas do tego zmusza. Możemy wprowadzać zmiany w ciągu 10 dni na podstawie analizy sytuacji, liczby nowych zakażeń i wzrostu liczby pacjentów (z COVID-19) w szpitalach. Restrykcje można rozluźnić, ale też zaostrzyć – oznajmił minister zdrowia Stojczo Kacarow.

Rok szkolny zacznie się planowo 15 września, na razie nie przewiduje się zdalnego nauczania. W zależności od rozwoju sytuacji każdy z 28 regionów Bułgarii będzie podejmował własne decyzje dotyczące polityki sanitarnej. Obecnie w połowie regionów liczba zakażeń przekracza 200 na 100 tys. mieszkańców, a w kilku wskaźnik ten przekracza 400.

Właściciele lokali gastronomicznych, którzy od kilku dni protestują, ogłosili gotowość do zorganizowania ogólnokrajowych demonstracji i blokad dróg. Na 7 września w Sofii wyznaczony jest ogólnokrajowy protest przeciw restrykcjom epidemicznym.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
Print Friendly, PDF & Email