Bułgaria: Blisko 10 tys. nowych infekcji. Najwięcej od początku epidemii

Bułgaria: Blisko 10 tys. nowych infekcji. Najwięcej od początku epidemii
Fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto prawie 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii – poinformowały we wtorek władze medyczne kraju. Ponad 80 proc. zainfekowanych to osoby niezaszczepione przeciw COVID-19.

Zmarło 161 zakażonych osób. Wskaźnik pozytywnych wyników badań na obecność koronawirusa wynosi 22 proc.

W szpitalach leczonych jest ponad 5 tys. chorych na COVID-19, 541 z nich na oddziałach intensywnej terapii. Najmłodszym pacjentem jest 27-dniowe niemowlę.

Za aktywne uznaje się ponad 160 tys. infekcji, 82 proc. z tych osób nie przyjęło szczepionki przeciw COVID-19.

Niepokój ekspertów wzbudza spadająca liczba wykonywanych szczepień. W poniedziałek szczepionkę przyjęło blisko 14 tys. osób, prawie o trzy czwarte mniej niż średnio w ostatnich tygodniach.

Według głównego inspektora sanitarnego kraju Angeła Kunczewa w niektórych regionach zaczyna brakować miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Kunczew poinformował, że termin ważności certyfikatów covidowych zostanie skrócony w lutym. Do ich przedłużenia będzie potrzebne przyjęcie trzeciej dawki szczepionki lub poświadczenie o przebyciu infekcji w ciągu ostatniego półrocza.

Dalszy wzrost infekcji może spowodować konieczność zamknięcia szkół i przejścia na naukę zdalną, czego domaga się Związek Nauczycielski. Według jego danych zakażonych jest ponad jedna trzecia nauczycieli.

Minister oświaty Nikołaj Denkow powiedział jednak we wtorek, że nie ma potrzeby zamykać szkół w całym kraju, a tam, gdzie liczba infekcji nie jest wysoka, uczniowie powinni do zakończenia semestru odbywać zajęcia w normalnym trybie. Zgodził się też na przedłużenie ferii zimowych o tydzień.

W kraju coraz częściej zamykane są sklepy i przedsiębiorstwa. W poniedziałek na trzytygodniowy urlop wysłano 7 200 pracowników największych zakładów zbrojeniowych w kraju, Arsenał. Przyczyną są zarówno wysokie ceny energii, jak i duża liczba zakażeń SARS-CoV-2.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
Print Friendly, PDF & Email