Bułgaria: Atak hakerski na stronę zapisów na szczepienia przeciw COVID-19

Bułgaria: Atak hakerski na stronę zapisów na szczepienia przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Do dwukrotnego hakerskiego ataku na stronę, gdzie dokonywane są zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19, doszło w piątek – poinformowało bułgarskie radio publiczne. Stronę uruchomiono we wtorek. Miała „uporządkować” kampanię szczepień i zapobiec kolejkom.

Firma zarządzająca stroną poinformowała, że do ataków doszło rano i wieczorem w piątek. Mimo że niosły zagrożenie, ataki te nie spowodowały jednak zablokowania strony i chętni przez cały czas mogli się zapisywać na szczepienia – zaznaczono w komunikacie. Doszło natomiast do częściowego spowolnienia działania strony – przyznało kierownictwo firmy.

Dla potwierdzenia zapisu konieczna jest weryfikacja danych osobowych. Od piątku wieczór trwa to dłużej niż zwykle, a potwierdzenia przychodzą do pacjentów z pewnym opóźnieniem. Dodatkowym czynnikiem spowalniającym działanie strony jest możliwość wyboru marki szczepionki – co pozostawiono w gestii pacjentów.

Do uruchomienia strony doszło po tym, gdy dwa tygodnie temu bułgarskie władze ogłosiły możliwość zaszczepienia się wszystkich chętnych bez konieczności przestrzegania porządku szczepień zgodnego z rządowym planem ogłoszonym w grudniu. Chętnych okazało się więcej niż szczepionek, których dostawy w lutym znacznie się opóźniły.

Jednocześnie w Bułgarii rośnie liczba nowych zakażeń. Według sobotnich danych resortu zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano 3 004 przypadki zakażenia koronawirusem. To blisko 18 proc. spośród wszystkich testów wykonanych w ciągu 24 godzin. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób

W szpitalach, gdzie lada moment może zabraknąć miejsc, przebywa obecnie 5 500 pacjentów.

Sama kampania szczepień przyspieszyła w ostatnich dniach – w piątek zaszczepiono kolejnych 16 tys. osób.

Główny sanitarny inspektor kraju dr Angeł Kunczew wyraził w sobotę opinię, że Bułgaria stoi w obliczu kolejnej, trzeciej fali epidemii. Jej szczyt przewidywany jest za dwa, trzy tygodnie. Dopiero pod koniec wiosny i latem, jak podkreślił, liczba zakażeń może zacząć spadać. W przyszłym roku COVID-19 przekształci się w zwykłą chorobę sezonową, jak grypa – prognozował.

W Bułgarii coraz częstsze są zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa. Częściej też zakażeniom ulegają teraz młodzi ludzie. – 20 proc. nowych zakażeń dotyczy ludzi poniżej 19. roku życia. Mamy infekcje koronawirusem w szkołach i przedszkolach – powiedział Angeł Kunczew w sobotnim wywiadzie telewizyjnym. Dodał, że w kraju nie stwierdzono jeszcze obecności nigeryjskiego i brazylijskiego szczepu koronawirusa.

Ewgenia Manołowa (PAP)
Print Friendly, PDF & Email