Brak czujności oraz oferta wysokiego zysku powodem utraty kilkuset tys. zł czworga seniorów

Brak czujności oraz oferta wysokiego zysku powodem utraty kilkuset tys. zł czworga seniorów
Fot. Pixabay

71-latka oraz 70-latek nakłonieni przez oszustów do fikcyjnego zakupu akcji Orlenu stracili kilkadziesiąt tys. zł. 75-latka zachęcona wysokim zyskiem przy inwestycji w kryptowaluty została oszukana na ponad 100 tys. zł. Do mieszkania 85-latki przyszły dwie kobiety podszywające się za pracownice administracji i ukradły jej pieniądze oraz biżuterię. Policjanci przypominają: bądź czujny i ostrożny, nie pomagaj przestępcom.

71-latka z Przymorza oraz 70-latek z Oruni postanowili pomnożyć swoje oszczędności i miał im w tym pomóc rzekomy doradca finansowy. Pseudo-finansista zaproponował im inwestycje w akcje znanego koncernu paliwowo-energetycznego. Nazwa Orlen była znana pokrzywdzonym i byli przekonani, że inwestycja jest bezpieczna. Gdy tylko oszust uzyskał dostęp do kont pokrzywdzonych, ukradł im łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Inny przypadek braku czujności to sprawa 75-latki z Wrzeszcza, która przeglądając internetowe strony, natrafiła na ofertę inwestycyjną, dzięki której mogła pomnożyć swoje oszczędności. Bardzo szybko skontaktował się z nią oszust-doradca, który w zaledwie kilka dni zarobił dla niej pierwsze zyski. Kilkaset złotych wpłynęło na jej konto, a gdy sprawca uzyskał do niego pełen dostęp, prawie natychmiast wyprowadził z niego ponad 100 tysięcy złotych.

Dwie kobiety, które podały się za pracownice administracji, wpuściła do swojego mieszkania 85-latka z Przymorza. Złodziejki wzbudziły zaufanie pokrzywdzonej, jedna z nich odwróciła jej uwagę, a druga w tym czasie okradła mieszkanie. Łupem sprawczyń padły pieniądze oraz biżuteria o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają sprawę i jednocześnie apelują, aby za każdym razem sprawdzić, czy ogłoszenie jest autentyczne – powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę firmy. Jeśli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Nie instalujmy dodatkowych aplikacji na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy doradca inwestycyjny. Nie autoryzujmy przelewów, których sami nie wykonujemy.

– Apelujemy o ostrożność podczas wszelkich transakcji bankowych – zaznaczają policjanci.

Więcej informacji na temat oszustw na tzw. akcje Orlenu – KLIKNIJ TU.

Oszustwo „na kryptowaluty”

Inwestycje w kryptowaluty lub na rynkach Forex, co do zasady są legalne. Jednakże, zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”, lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, polityków, aktorów, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody, a przekaz jest zmanipulowany.

– Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. Przy tego typu przestępstwach straty są zazwyczaj wysokie – wskazują mundurowi.

KWP w Gdańsku / kp
Print Friendly, PDF & Email