Borys: Rozpoczęcie produkcji szczepionki przeciw COVID-19 przez Mabion możliwe w III kwartale

Borys: Rozpoczęcie produkcji szczepionki przeciw COVID-19 przez Mabion możliwe w III kwartale
Fot. Pixabay

Produkcja szczepionki przeciw COVID-19 przez firmę Mabion na skalę przemysłową może się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku – poinformował w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

– O ile mi wiadomo, w firmie trwa w tej chwili transfer technologii produkcji tych szczepionek, który ma zakończyć się do czerwca. Jeżeli te serie testowe zostaną wyprodukowane i przyjęte, to w trzecim kwartale produkcja szczepionek może się rozpocząć już na skalę przemysłową – powiedział w money.pl Borys.

– Wszyscy zakładają, że co najmniej najbliższe dwa lata to jest potężny popyt, jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19, więc myślę, że ta produkcja pojawi się we właściwym momencie – dodał szef PFR.

Na początku marca spółka Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Dodała, że ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PRF) ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. (PAP)

Łukasz Pawłowski

Print Friendly, PDF & Email