Bliźniaczki albinoski fenomenem w świecie mody

Bliźniaczki albinoski fenomenem w świecie mody
Fot. Instagram (@lara_mara_sheila)

Albinizm – w niektórych kulturach zmora i powód okaleczania, a nawet śmierci osób, które na niego chorują – w modzie okazał się fenomenem. Bliźniaczki Lara i Mara Bawar cierpiące na bielactwo wrodzone w wieku jedenastu lat zostały supermodelkami. Ich unikalne piękno podbiło branżę mody.

Urodziły się w 2005 roku w São Paulo w Brazylii. W 2016 r. ich posągową urodę dostrzegł szwajcarski fotograf – Vinicius Terranova. Stworzył on projekt pt. „Flores Rara”, czyli rzadkie kwiaty. Zaproponował zrobienie sesji zdjęciowej bliźniaczkom wraz z ich starszą, ciemnoskórą, niedotkniętą bielactwem siostrą Sheilą.

Ich przypadłość jest chorobą genetyczną i objawia się brakiem pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówce oka. Mają bardzo bladą skórę, niczym porcelanowe lalki, oraz bardzo jasne włosy, rzęsy i brwi. Przez to ich uroda jest wyjątkowa. W niektórych krajach staje się ona niestety przekleństwem dla dzieci dotkniętych tą chorobą i ich rodziców. Wybrane kultury nadal wierzą, że poszczególne części ciała, takie jak kończyny, głowa, oczy, genitalia, a nawet krew albinosa posiadają magiczną moc i wykonuje z nich eliksiry oraz talizmany, przez co często rodzice muszą oddawać swoje dzieci do specjalnych ośrodków, aby zapewnić im ochronę.

Siostry Bawar jednak są dumne ze swojej odmienności, na swoim profilu na Facebooku piszą: „kochamy być inne i jesteśmy szczęśliwe, że posiadamy tak wyjątkową urodę”. Chcą być inspiracją dla innych, o czym informują nas już na początku swojej strony internetowej: „oprócz modelowania i reprezentowania wyjątkowości w modzie, poświęcamy się szerzeniu pozytywnych i inspirujących przekazów dla przyszłych pokoleń i wszystkich dotkniętych w jakiś sposób standardami piękna lub jakąkolwiek inną formą dyskryminacji i nietolerancji w naszym społeczeństwie”. One same są inspirowane przez mamę, dla której nagrały z okazji jej urodzin serię filmów i umieściły je na Instagramie.

Ich kariera w świecie modelingu nabiera rozpędu. Wystąpiły w kampaniach reklamowych dużych firm takich jak Nike, Insanis czy Baazar Kids. Gościły także w teledysku piosenki „Pra Que Me Chamas?”, do którego zaprosiła je piosenkarka Xênia França oraz w teledysku zespołu Thalles do piosenki „You, the Ocean and Me”. Powstały nawet lalki „Malaville Dolls” na ich podobieństwo, stworzone przez afrykańską modelkę Malę Bryan. Dziewczyny wraz z siostrą prowadzą też profil na Instagramie o nazwie @lara_mara_sheila, który obserwuje aż 139 tys. osób.
Joanna Meryk

Źródła: bawar.com.br, Facebook (Brawar Sisters), Instagram (@lara_mara_sheila)
Fot. Instagram (@lara_mara_sheila)
Print Friendly, PDF & Email