„Black or White” wsparciem diagnostyki nowotworowej

„Black or White” wsparciem diagnostyki nowotworowej
Fot. Pixabay

„Black or White” to festiwal, który powstał, by promować wiedzę na temat nowotworów neuroendokrynnych. Wydarzenie pod hasłem „Duety wszech czasów” odbędzie się 11 czerwca o godz. 18:00 w klubie Studio. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na poprawę diagnostyki i leczenie pacjentów onkologicznych Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Black or White? To już 6. edycja

Symbolem nowotworów neuroendokrynnych (NET) jest zebra. Dwa kolory – biały i czarny, z trudnym do ustalenia faktem, czy zwierzę jest czarne w białe, czy białe w czarne pasy – nawiązują do trudności z różnicowaniem tych nowotworów na tle innych, powszechnie występujących chorób.

Nowotwory neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (ang. neuroendocrine tumors), to nietypowe nowotwory, które mogą rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów. Blisko 70 proc. z nich zlokalizowana jest w obszarze żołądka, jelit oraz trzustki. Szczyt zapadalności przypada na szóstą dekadę życia, niezależnie od płci. Guzy te mogą być zlokalizowane w jednym miejscu lub obejmować kilka narządów naraz. Ze względu na to, że rozwój nowotworów neuroendokrynnych przebiega niemal bezobjawowo lub objawy te imitują inne schorzenia, diagnostyka nowotworów NET jest poważnym wyzwaniem dla lekarzy.

Częścią festiwalu jest konferencja przeznaczona dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów i lekarzy innych specjalizacji, zainteresowanych tematem guzów neuroendokrynnych. 6 edycja konferencji odbyła się online w listopadzie 2021 r. Integralnym elementem wydarzenia jest koncert, który z powodu pandemii, został przeniesiony na czerwiec 2022 r.

21 maja w auli Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyło się edukacyjne spotkanie dla pacjentów. Miało ono charakter dnia otwartego, podczas którego zainteresowani wzięli udział w cyklu wykładów przedstawionych przez lekarzy, pielęgniarkę i psychoonkologa. Pacjenci mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać ze sobą, uczestniczyć w warsztatach.

Dlaczego promuje się wiedzę na temat guzów neuroendokrynnych?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy spojrzeć na zatrważające statystyki:

 • 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór neuroendokrynny nigdy wcześniej nie słyszała o tej chorobie
 • prawie 50 proc. pacjentów przyznaje, że przed postawieniem prawidłowej diagnozy, korzystali z co najmniej 5 innych porad lekarskich
 • średni czas od rozpoznania do pierwszych objawów guza neuroendokrynnego wynosi 5–7 lat.

Mówi się, że guzy neuroendokrynne to zagadkowe nowotwory. Chociaż występują częściej niż nowotwór trzustki czy żołądka, wiedza na ich temat jest wciąż niewystarczająca. Brak charakterystycznych objawów przekłada się na przedłużającą się diagnostykę, która często zajmuje od 3 do 7 lat.

Właśnie dlatego na całym świecie prowadzone są działania promujące poszerzanie wiedzy na temat tych nowotworów zarówno wśród lekarzy, jak i wśród społeczeństwa. Od kilku już lat uczestniczy w tych akcjach Kraków.

Koncert charytatywny, 11 czerwca, godz. 18.00, klub Studio

Formą przystępną dla każdego odbiorcy jest koncert, podczas którego można spotkać się z lekarzami i porozmawiać o swoich obawach związanych z występującymi objawami. W przypadku podejrzenia NET, osoby zainteresowane zostaną pokierowane do Kliniki Endokrynologii w celu poszerzenia diagnostyki. „Black or white” to wyjątkowe wydarzenie, w którym każdego roku uczestniczą przedstawiciele polskiej sceny muzycznej.

W tym roku na scenie klubu Studio wystąpią:

 • Grażyna Łobaszewska
 • Stanisław Sojka
 • Andrzej Lampert
 • Kabaret Hrabi
 • Edyta Krzemień
 • Jan Bzdawka
 • Czesław Jakubiec
 • Karolina Leszko
 • Mateusz Krautwurst
 • Izabela Mytnik

oraz

 • zespół wokalny Colour Voices
 • zespół wokalny Star_si

Artystom towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa „OF BOW” pod dyrekcją Karola Pyki. Koncert poprowadzi Ewa Drzyzga.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji „Pro Endocrinologia” Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego, w celu poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką oddziału.

– Corocznym mottem festiwalu jest maksyma Pitagorasa „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. W tym roku wybrzmi ona dodatkowo w innych, trudnych okolicznościach – solidaryzujemy się z Ukrainą – mówią organizatorzy wydarzenia.

Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na Facebooku.

Bilety na „Black or White” znajdziesz TUTAJ – KLIKNIJ TU.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email