BioNTech nie uważa za konieczne modyfikowanie szczepionki przeciw wariantom COVID-19

BioNTech nie uważa za konieczne modyfikowanie szczepionki przeciw wariantom COVID-19
Fot. Pixabay

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech podała w poniedziałek, że liczy na skuteczność szczepionki, opracowanej z amerykańskim koncernem Pfizer, przeciwko obecnym wariantom koronawirusa, oceniając, że na tym etapie żadne badanie nie przemawia za potrzebą tworzenia nowej formuły.

– Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że konieczna jest adaptacja obecnej szczepionki firmy BioNTech przeciwko głównym zidentyfikowanym wariantom koronawirusa – poinformowała spółka w komunikacie prasowym przy okazji prezentacji wyników finansowych.

BioNTech zastrzegł przy tym, że opracowuje „kompleksową strategię, która pozwoli zająć się tymi wariantami, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości”. Firma wyjaśniła, że aby przygotować się na tę sytuację, w marcu rozpoczęła testy „zmodyfikowanej wersji, specyficznej dla wariantów” swojej szczepionki. – Celem tego badania jest przeanalizowanie ścieżki regulacyjnej, którą podążyłyby firmy BioNTech i Pfizer, gdyby SARS-CoV-2 zmienił się na tyle, że wymagałby aktualizacji szczepionki – napisano.

Prowadzona jest również ocena wpływu ewentualnej trzeciej dawki na przedłużenie odporności i ochronę przed wariantami koronawirusa.

Prezes BioNTech Ugur Sahin deklarował w kwietniu, że szczepionka jest skuteczna przeciwko indyjskiej odmianie koronawirusa.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest pierwszym licencjonowanym na Zachodzie preparatem przeciwko COVID-19, a obecnie jest dostarczana do ponad 90 krajów na całym świecie. Do końca roku firma planuje zwiększyć produkcję nawet do 3 mld dawek, z planowanych wcześniej 2,5 mld dawek. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email