Bielsko-Biała: Bezpłatne badania profilaktyczne

Bielsko-Biała: Bezpłatne badania profilaktyczne
Mat. prasowe

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego informuje, że rozpoczęły się bezpłatne badania w ramach „Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych” dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025.

Badania skierowane są do bielszczan – kobiet w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyzn w wieku 70 lat i więcej. Z programu wyłączone są osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.

Program obejmuje oszacowanie metodą FRAX 10-letniego ryzyka złamania kości, u osób ze zwiększonym ryzykiem złamania kości – badanie densytometryczne i konsultację lekarską oraz warsztaty edukacyjne z lekarzem i fizjoterapeutą.

Badania wykonywane są w przychodni onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, przy ul. Wyzwolenia 18, w dni powszednie w godzinach 9.00 -13.30 Więcej informacji pod nr telefonu 661 307 618, pod którym można także dokonać rejestracji na badania.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. To istotny problem zdrowotny, który polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Choroba nieleczona prowadzi do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie – są to tak zwane złamania osteoporotyczne. Złamania najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej.
Osteoporoza początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pojawiają się one dopiero, gdy wystąpi złamanie kości, choć nawet wtedy mogą zostać przeoczone lub zbagatelizowane.

Wydział Polityki Społecznej UM zachęca mieszkańców Bielska-Białej do skorzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu kości. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany chorobowe, tym szybciej można wdrożyć leczenie, a to pozwoli uniknąć wystąpieniu poważnych powikłań choroby.

Mat. prasowe
źródło: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Print Friendly, PDF & Email