Białystok: Wernisaż wystawy „Uchodźcy”

Białystok: Wernisaż wystawy „Uchodźcy”
Fot. UM Białystok

Od 22 czerwca na białostockim Rynku Kościuszki, przed siedzibą Galerii im. Sleńdzińskich, można oglądać wystawę fotografii Adama Tuchlińskiego, poświęconą kobietom i dzieciom uciekającym z objętej wojną Ukrainy do Polski.

Wystawa „Uchodźcy” autorstwa Adama Tuchlińskiego obejmuje dokumentalne fotografie, które powstały w pierwszych tygodniach wojny rosyjsko-ukraińskiej na granicy Polski z Ukrainą. Autor dokumentował ucieczkę kobiet i dzieci z ogarniętego wojną kraju na zlecenie tygodnika Newsweek Polska.

Wystawę zorganizowała Galeria im. Sleńdzińskich wspólnie z Muzeum Pamięci Sybiru. Zdjęcia będzie można oglądać do końca lipca.

– Wojna w Ukrainie trwa już 119 dzień. Niektórzy zapominają o tym, że na wschód od Polski trwa regularna wojna, podczas której każdego dnia giną ludzie. Ta wystawa ma o tym przypomnieć – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zdjęcia Adama Tuchlińskiego przypominają o piekle cywilów – głównie kobiet i dzieci, które musiały opuścić Ojczyznę, zostawiając tam swoich mężów i ojców, swoje domy. A to przypomnienie służy też temu, byśmy starali się nadal wspomagać tych wszystkich, którzy trafili do Białegostoku i znaleźli tu swój drugi dom.

Autor wystawy „Uchodźcy” Adam Tuchliński jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną i prasową. Od 1999 roku dokumentuje życie mieszkańców Europy środkowo-wschodniej. Prowadzi autorskie studio w Warszawie (Tuchliński Studio), fotografuje na zlecenie magazynów takich, jak Forbes, Zwierciadło, Playboy, Human, Die Zelt i Newsweek Polska. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej Grand Press Photo (2010, 2013, 2017), BZ WBK Press Photo (2010) oraz Narew – ludzie, przyroda, kultura (2010, 2017).

Agnieszka Błachowska / UM Białystok
Print Friendly, PDF & Email