Białystok: Pojemniki na nakrętki dla szkół

Białystok: Pojemniki na nakrętki dla szkół
Fot. UM Białystok

W 30 białostockich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych rozstawione zostały czerwone pojemniki w kształcie serca do gromadzenia plastikowych nakrętek. Zebrany w nich plastik zostanie przekazany organizacjom charytatywnym. Miejski program edukacyjny „Z sercem do nakrętek” potrwa do końca grudnia.

W miejskim projekcie „Z sercem do nakrętek” biorą udział 34 placówki dydaktyczne. Jest on skierowany do szkół z terenu Białegostoku, ale dostępny jest dla wszystkich białostoczan, którzy chcą wesprzeć prowadzoną przez szkoły akcję charytatywną. Placówki oświatowe biorące udział w programie nawiązały współpracę z organizacjami charytatywnymi, które przekazują środki ze sprzedaży nakrętek na pomoc potrzebującym. Rozmieszczenie pojemników „Serce” na terenie miasta można sprawdzić na interaktywnej mapie. Wykaz szkół, przy których ustawiono pojemniki, znajduje się również w załączniku pod tekstem.

Do czerwonych pojemników w kształcie serca można wrzucać plastikowe nakrętki po napojach, płynach piorących, myjących, szamponach, kawie, herbacie oraz inne elementy plastikowe oznaczone dużymi literami: PP, PE, LDPE, HDPE.

– Jedna nakrętka nic nie znaczy, ale tysiące zamieniają się w konkretną pomoc. Warto pamiętać, że kilogram plastikowych nakrętek po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu, to średnio około 70 groszy. Aby kupić profesjonalny elektryczny wózek inwalidzki, należy zgromadzić ok. 7,5 tys. zł, czyli równowartość około 11 ton nakrętek. Jeden pełny kosz to około 70 kilogramów nakrętek, czyli na jedną tonę potrzeba blisko 15 pełnych koszy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Udział w programie „Z sercem do nakrętek” nie wiąże się z żadną formą rywalizacji – nagrodą, na którą mogą liczyć uczestnicy, jest radość, jaką przyniosą osobie, na rzecz której dana szkoła prowadzi zbiórkę nakrętek. Celem projektu jest promowanie wśród młodzieży szkolnej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i odpowiedzialności za środowisko. Akcja propaguje też zachowania prospołeczne i uwrażliwia na drugiego człowieka, ponieważ dzięki zebranym nakrętkom można osobom potrzebującym sfinansować leczenie lub artykuły medyczne. Zbierając nakrętki dbamy również o środowisko, a butelki PET, które są ich pozbawione, łatwej się zgniatają i zajmują mniej miejsca w pojemnikach na odpady.

Zakup 30 nowych pojemników na plastikowe nakrętki poprzedził program pilotażowy, w którym wykorzystane były cztery pojemniki rozlokowane w białostockich placówkach oświatowych: I LO (ul. Brukowa 2), III LO (ul. Pałacowa 2/1), SP nr 12 (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A) i SP nr 50 (ul. Pułaskiego 96). Podczas akcji zebrano ponad 4 tony nakrętek. Okazało się, że zainteresowanie tym projektem wśród młodzieży było tak duże, że do Urzędu Miejskiego wpływały prośby od innych szkół o ustawienie takich pojemników również na ich terenie.

Białystok jest jedną z niewielu gmin w Polsce, która zdecydowała się na organizację podobnej inicjatywy w tak szerokim zakresie. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych pojemników, żeby każda jednostka edukacyjna w naszym mieście miała swój własny kosz i mogła przystąpić do projektu.

Eliza Bilewicz-Roszkowska / UM Białystok
Print Friendly, PDF & Email