Białystok: Nowi asystenci w placówkach oświatowych

Białystok: Nowi asystenci w placówkach oświatowych
Fot. UM Białystok

Kolejne 24 umowy z asystentami rozpoczynającymi pracę w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto podpisano w Białymstoku w ramach programu „Cash for Work” dla uchodźców z Ukrainy. W miejskich szkołach i przedszkolach zatrudnionych jest łącznie 57 ukraińskich nauczycieli.

„Cash for Work” to program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców, w tym przypadku z Ukrainy. Miasto Białystok 20 kwietnia podpisało porozumienie z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w zakresie realizacji programu w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Białystok. W ramach „Cash for Work” zawierane są umowy zlecenia z uczestnikami i porozumienia trójstronne. Kluczowym elementem jest wsparcie uczniów w szkołach, w kontakcie z nauczycielami czy rówieśnikami.

29 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Białymstoku podczas spotkania z przedstawicielami Fundacji PCPM oraz obywatelkami Ukrainy podpisano kolejne 24 nowe umowy.

W miejskich szkołach i przedszkolach zatrudnionych jest łącznie 57 ukraińskich nauczycieli. Uchodźcy pracują jako asystenci i pomagają ukraińskim dzieciom w integracji w białostockich placówkach edukacyjnych. Fundacja PCPM wypłaca asystentom-uchodźcom wynagrodzenie oraz pokrywa koszty podatków, składek i ubezpieczenia, natomiast dyrektor placówki jest odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego pracą.

W rekrutacji wykorzystano zgłoszenia przesłane przez miejską stronę bialystokpomaga.pl. Uczestnicy programu zostali zatrudnieni do 31 grudnia 2022 r. i pracują w wymiarze 6 godzin dziennie 5 dni w tygodniu.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od ponad 16 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych i od samego początku wojny aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom.

Oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska / UM Białystok
Print Friendly, PDF & Email