Białystok: Nowa karetka będzie pomagać najmłodszym

Białystok: Nowa karetka będzie pomagać najmłodszym
Fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok

Nowa karetka do ratowania zdrowia i życia noworodków, wyposażona w inkubator i nosze elektryczne, jeszcze w tym roku trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Miasto przekaże na ten cel dotację w wysokości 833 tys. zł w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021.

Umowa na dofinansowanie zakupu karetki neonatologicznej wraz z inkubatorem i noszami elektrycznymi została podpisana w środę (10 marca) przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdana Kalickiego. Miasto przeznaczyło na to 833 tys. zł, a Pogotowie zobowiązało się zapewnić pełne środki finansowe, potrzebne na ten cel.

Projekt „Białystok pomaga najmłodszym – zakup karetki neonatologicznej i inkubatora dla pogotowia” został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2021. Zdobył 4 732 głosy – najwięcej spośród ośmiu wybranych do realizacji projektów ogólnomiejskich.

– Ten nowoczesny ambulans zapewni bezpieczeństwo najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, a ratownikom i lekarzom z zespołu neonatologicznego Pogotowia umożliwi komfortowe warunki pracy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jako jedyna w województwie podlaskim posiada ambulans neonatologiczny. Zespół neonatologiczny świadczy usługi od maja 1993 roku. Każdego roku odnotowuje kilkaset wyjazdów. Karetka, która obecnie służy białostockiemu Pogotowiu do ratowania noworodków, jest używana od 2012 roku i jest już mocno wyeksploatowana. Podobnie inkubator, który Pogotowie ma już od 15 lat. A tak mali pacjenci potrzebują najlepszej opieki i nowoczesnego sprzętu. W ich przypadku nie może być mowy o wadach sprzętowych czy nieoczekiwanych awariach. Pogotowie stara się wymieniać stare karetki na nowe, ale potrzeby i koszty są bardzo duże.

Nowa karetka wraz z inkubatorem i noszami elektrycznymi ma być – zgodnie z zawartą umową – kupiona jeszcze w tym roku.

Anna Kowalska / UM Białystok
Print Friendly, PDF & Email