Białystok: 3 listopada ruszy rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy

Białystok: 3 listopada ruszy rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy
Fot. Pixabay

Blisko 200 uczniów z województwa podlaskiego będzie miało szansę uczestniczyć w tym roku w zajęciach na prowadzonym przez Politechnikę Białostocką Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. Będzie to 14. edycja przedsięwzięcia. Rekrutacja ruszy 3 listopada.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) działa od 2009 r. To inicjatywa największej w regionie uczelni technicznej Politechniki Białostockiej (PB), którą w tym roku wspiera finansowo i organizacyjnie pięć samorządów z regionu: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Białystok, Siemiatycze, Augustów i po raz pierwszy Grajewo.

We wtorek władze uczelni i przedstawiciele samorządów podpisali umowy i listy intencyjne na obecną edycję, w której weźmie udział w sumie 192 uczniów. Dotąd – jak oddaje PB – w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 1,7 tys. młodych adeptów.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy przyjmuje uczniów szkół podstawowych. Zajęcia rozpoczynają się w listopadzie i trwają do czerwca. Odbywają się na Politechnice Białostockiej, a prowadzą je pracownicy tej uczelni.

– To ważna inicjatywa, ponieważ wpisuje się w misję uczelni polegającą na kształceniu ustawicznym. Politechnika Białostocka oferuje formy kształcenia dla osób od lat 3 do 103 – powiedziała na konferencji prasowej rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Powiedziała, że Podlaski Uniwersytet Dziecięcy oferuje serię warsztatów, wykładów i zajęć interaktywnych przygotowanych przez pracowników politechniki z myślą o młodych adeptach nauki, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania techniczne.

– Najlepiej poznać naszą uczelnię od środka, połknąć bakcyla zainteresowania naukami technicznymi, których oferujemy naprawdę szeroki wachlarz. Korzystajmy z tego – zachęcała Kosior-Kazberuk. Dodała, że uniwersytet cieszy się dużym zainteresowaniem, a limit miejsc wypełnia się tuż po uruchomieniu zapisów.

W tym roku rekrutacja ruszy 3 listopada – poinformował prorektor ds. studenckich PB prof. Jarosław Szusta. Dodał, że w poprzednich latach rekrutacja kończyła się „w ciągu dwóch, trzech minut”. W tym roku w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędzie się 15 zajęć, a pierwsze zaczną się 26 listopada – zapowiedział prorektor.

Mówił, że zaplanowano m.in. zajęcia z budowania mostów, mechanikę, termowizję czy programowanie. Dodał, że warsztaty dziennikarskie przygotowało też działające na politechnice Radio Akadera.

– Każdy z młodych studentów znajdzie coś naprawdę interesującego dla siebie – powiedział.

Samorządowcy biorący udział w spotkaniu podkreślali, że PUD to doskonały sposób, aby zainteresować najmłodszych nauką i wykorzystać ich potencjał.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że inwestycja w PUD jest inwestycją w podlaską młodzież i w przyszłość regionu. Wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do tego, że „diamentów w świecie nauki” będzie jeszcze więcej.

– Żeby mieć taką szansę, trzeba rozwijać umiejętności młodych ludzi, ludzi, którzy będą faktycznie chcieli też tutaj zostać, bo to jest bardzo ważne – mówił Kosicki.

Od początku, czyli od 14. edycji, w inicjatywie bierze udział Białystok. Obecny na konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że od początku Białostocki Uniwersytet Dziecięcy ukończyło 884 młodych absolwentów. Mówił, że martwi go, że tak wielu absolwentów liceów po skończeniu szkoły wyjeżdża na studia do innych regionów. Dlatego – jak zauważył – Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to nie tylko wiedza zdobywana przez młodych żaków, ale też promocja uczelni, kiedy młodzi ludzie mogą zapoznać się z jej ofertą.

Po raz pierwszy w PUD bierze udział Grajewo. Burmistrz tego miasta Dariusz Latarowski mówił, że ta inicjatywa to możliwość dla młodych ludzi przede wszystkich z mniejszych miast, którzy w tak renomowanej uczelni mogą rozwijać swoje zainteresowania. – Sam chętnie bym przyjechał na takie zajęcia – żartował.

Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa, miasta, które po raz trzeci bierze udział w PUD, mówił, że do udziału w tym pomyśle młodych ludzi nie trzeba było namawiać, a przyjazd do Białegostoku to dla nich także atrakcja. W poprzednich edycjach wzięło udział 100 młodych studentów z Augustowa.

Podobnie wypowiadał się zastępca burmistrza Siemiatycze Henryk Czmut, który mówił, że wśród dzieci jest bardzo duże zainteresowanie. Dotąd w siedmiu edycjach PUD wzięło udział blisko 250 młodych żaków z Siemiatycz. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email