Białoruś: Duży wzrost dziennych zakażeń koronawirusem, ponad trzykrotny w ciągu tygodnia

Białoruś: Duży wzrost dziennych zakażeń koronawirusem, ponad trzykrotny w ciągu tygodnia
Fot. Pixabay

Na Białorusi liczba zakażeń koronawirusem wyniosła ostatniej doby 7 350 – poinformowały w piątek władze. Tydzień wcześniej podawano liczbę 2 221. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że wzrost był oczekiwany, a fala pandemii powinna opaść w kraju za 1,5-2 miesiące.

W ciągu ostatnich 24 godzin koronawirus potwierdzono na Białorusi u 7 350 osób, dzień wcześniej była to liczba – 4 990, a przed dwoma dniami – 3 634. W ubiegły piątek odnotowano 2 221 przypadków.

Eksperci i media traktują oficjalne dane sceptycznie, uważając je za znacznie zaniżone, jednak oceniają, że odzwierciedlają one dynamikę wzrostu liczby zakażeń.

Ministerstwo zdrowia Białorusi informuje o wzroście liczby „sezonowych infekcji oraz COVID-19”. By nieco zmniejszyć obciążenie przychodni wydłużono czas ich pracy do 7 dni w tygodniu. Państwowe przychodnie są kluczowe, ponieważ tylko one mogą wydawać zwolnienia, akceptowane przez pracodawców.

Cytowani przez media lekarze przyznają, że gwałtownie wzrosła liczba pozytywnych testów wśród badanych. Chociaż na Białorusi nie wprowadzano ograniczeń związanych z pandemią, a nawet noszenie masek pozostawiono „indywidualnemu wyborowi”, resort zdrowia zalecił w czwartek szkołom, by rozważyły rezygnację z organizacji wieczorów absolwentów.

Podobnie jak w innych krajach, na Białorusi dominuje obecnie wariant Omikron, częściej chorują dzieci i młodzież, a ogółem infekcje przebiegają łagodniej niż w przypadku poprzednich rodzajów koronawirusa.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)
Print Friendly, PDF & Email