Biała wstążka – „nie" wobec przemocy

Biała wstążka – „nie" wobec przemocy
Fot. MOPS Gdynia

Od 12 lat, co roku, przełom listopada i grudnia upływa w Gdyni pod znakiem Białej Wstążki – największej na świecie kampanii społecznej, której celem jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet. W tym roku, z powodu pandemii, jej przeprowadzenie w dotychczasowej formule nie jest możliwe, ale organizatorzy apelują: rozmawiajmy, nie bądźmy obojętni. 10 grudnia podsumowany zostanie cały rok gdyńskich działań przeciwko przemocy.

Biała wstążka wpięta w klapy męskich marynarek to symbol ich sprzeciwu wobec przemocy stosowanej w stosunku do kobiet. To także nazwa ogólnoświatowej kampanii społecznej, w którą Gdynia włącza się aktywnie od roku 2009.

– Głównym organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale we współorganizację zawsze włącza się jedna z gdyńskich szkół. Uczniowie organizują wydarzenia w swoich placówkach i pojawiają się na mieście, gdzie rozdając białe wstążki rozmawiają z mieszkańcami, zwracają uwagę na problem przemocy. Wspierają nas sportowcy, rady dzielnic, policja – mówi Katarzyna Domagała z gdyńskiego MOPS, przewodnicząca gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego. – Niestety, w tym roku, z powodu pandemii nasze działania w dobrze sprawdzonej formule, czyli opartej o spotkania i rozmowy, nie są możliwe do zrealizowania. Przygotowania do tegorocznej kampanii zaczęliśmy kilka miesięcy temu, ale po wakacjach musieliśmy zweryfikować nasze plany. Jasne się stało, że organizowanie wydarzeń, będzie się wiązało z ryzykiem dla ich uczestników. Zachęcam i namawiam do wejścia na stronę internetową gdyńskiej Białej Wstążki, gdzie można znaleźć m.in. informacje na temat form pomocy, na jaką można w Gdyni liczyć. W tym roku ograniczamy się do działań w internecie, wspierani m.in. przez gdyńską policję i inne zaprzyjaźnione służby, organizacje, instytucje.

Od 2004 roku prowadzone są w Gdyni zespołowe działania zmierzające do ograniczenia zjawiska przemocy. Od 10 lat działa Zespół Interdyscyplinarny. W obecnej, rozpoczętej w marcu kadencji, w jego skład wchodzi 146 osób z 19 instytucji. Razem przeciwdziałają stosowaniu przemocy w jakiejkolwiek formie: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej.

– Jeśli chodzi o zapobieganie przemocy, wiele zależy od każdego z nas: od naszej uważności i wrażliwości, ale tez odwagi jakiej niekiedy trzeba, by zwrócić uwagę, że dzieje się coś niepokojącego – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Przemoc to zjawisko niezwykle wielowymiarowe, dlatego też patrzymy na nie z wielu perspektyw. By mu przeciwdziałać, powołaliśmy szeroką miejską koalicję, której członkowie łączą siły, by z jednej strony zapobiegać przemocy, z drugiej skutecznie wspierać osoby jej doświadczające, ale też ją stosujące. Ważnym elementem tych działań jest też kampania „Biała wstążka”, którą organizujemy w Gdyni od roku 2009. W tym roku przebiega w bardzo ograniczonej formule, ale nasza czujność nie słabnie. I tak jak co roku apelujemy do wszystkich: nie bądźmy obojętni.

Co roku 10 grudnia, na finał kampanii, odbywa się konferencja podsumowująca zarówno „Białą wstążkę”, jak i cały rok działań Zespołu Interdyscyplinarego. W tym roku podsumowanie odbędzie się online na stronie www.bialawstazkagdynia.pl.

– Kampania społeczna „Biała wstążka” to niewątpliwie największa akcja na rzecz walki z przemocą mężczyzn wobec kobiet – podkreśla asp. Jolanta Grunert, Oficer Prasowy KMP w Gdyni. – Symbol białej wstążki jest wyrazem sprzeciwu wobec tych mężczyzn, którzy podnoszą rękę na kobietę. W tym roku ze względu na ciężki czas związany z pandemią choroby COVID-19 nie ma możliwości wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach kampanii. Nie oznacza to, że zapomnieliśmy o tak ważnej na całym świecie akcji. Policjanci stoją na straży i czuwają nad bezpieczeństwem kobiet, aby nie zaznały przemocy ze strony mężczyzn.

Aleksandra Dylejko / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email