Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka” zakończył realizację działań informacyjnych w ramach projektu pn. „Bezpieczny Elbląg”. Słowo bezpieczeństwo było w środę odmieniane przez wszystkie przypadki. Prelegenci przypominali w jakich sytuacjach senior powinien zachować czujność: w internecie, sklepie, a także w domu, gdy do drzwi puka nieznajoma osoba.
Współczesny senior narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Oszuści udoskonalają bowiem metody kradzieży lub wyłudzeń. Podczas dzisiejszego spotkania w Bażantarni, które było zwieńczeniem realizowanego w DPS „Niezapominajka” projektu, głos zabrały osoby zaangażowane w jego realizację.
Miejski rzecznik konsumentów, zwrócił uwagę seniorów na kwestie bezpieczeństwa podczas zakupów w internecie, a także praw konsumenta w sklepie stacjonarnym. Dodał także, że bardzo istotne jest, by dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem, a jeśli dana osoba ma np. problem ze zrozumieniem treści umowy, warto skonsultować się z kimś z rodziny (np. dziećmi, wnukami).
– Bardzo się cieszę, że zostałem zaproszony do udziału w tym projekcie. Staram się korzystać z każdej okazji, aby porozmawiać z seniorami na temat zagrożeń ze strony nieuczciwych przedsiębiorców. Jest to grupa społeczna szczególnie narażona na różnego rodzaju manipulacje, których celem jest podpisanie niekorzystnej dla konsumenta umowy. Z reguły są to umowy zawierane w mieszkaniu lub też na tzw. pokazach – mówi Paweł Rodziewicz, miejski rzecznik konsumentów. – Nie bez pewnej satysfakcji zauważyłem, że ilość spraw związanych z tego typu praktykami, wymierzonymi właśnie w seniorów, stopniowo maleje. Być może jest to efekt wielu, realizowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat, spotkań i akcji o charakterze prewencyjno-edukacyjnym. Takich jak ta, której finał się dziś odbył – dodaje.
O bezpieczeństwie seniora na drodze mówił z kolei przedstawiciel policji, m.in. o tym, by pamiętać o elementach odblaskowych, gdy udajemy się na spacer, kiedy zapada zmrok. Funkcjonariusz omówił także najczęstsze oszustwa: „na wnuczka:, „na pracownika firmy energetycznej” czy „na policjanta”.
Mundurowi podkreślają, że oszuści są świetnymi aktorami i potrafią manipulować i to nie tylko osobami starszymi. Każde wyłudzenie, lub próbę wyłudzenia należy zgłosić udając się na najbliższy posterunek policji lub pod numerem tel. 112.
Ostatnim z zagadnień było bezpieczeństwo zdrowotne. Między innymi o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie każdego dnia, jak należy się ubierać w upalne dni, i dlaczego należy konsultować z lekarzem przyjmowanie suplementów diety lub leków bez recepty, opowiadały słuchaczki Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.
– Pogoda nam dziś dopisała, goście również. Myślę, że będziemy to wydarzenie powtarzać, że za rok znów się tu spotkamy. To ważne, by informować seniorów o różnych zagrożeniach. Nie zawsze te informacje do nich docierają poprzez media, nie zawsze też pamiętają jak powinni sobie radzić w sytuacjach, o których dziś była mowa, i gdzie się udać po pomoc, dlatego warto o tym przypominać – mówi Izabela Misiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.
Dzisiejsze spotkanie w Bażantarni uświetnili motocykliści. Ryk silników jak i same maszyny wzbudziły niemałe zainteresowanie seniorów. O posiłek zadbał Elbląski Klub Szefów Kuchni częstując grochówką, a o muzyczną warstwę zawsze pełne energii „Ale Babki”. Wystąpił także zespół „Lazurki”, którego muzyka porwała wielu seniorów do tańca.