Bezpieczny plac zabaw. Zapoznaj się z kampanią UOKiK

Bezpieczny plac zabaw. Zapoznaj się z kampanią UOKiK
Fot. Rafał Sułek

Wiosna, to nie tylko cieplejsze dni i powracająca do życia natura. Wraz z nastaniem sprzyjającej pogody zapełniają się, po zimowej przerwie, place zabaw. Na co powinni zwracać uwagę rodzice a na co zarządcy i właściciele takich terenów? Tego dowiedzieć się można ze specjalnej strony stworzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Plac zabaw to miejsce radości i odpoczynku dla dzieci i ich opiekunów, jak również przestrzeń do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Powinien on być przyjazny, ale przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników. Jak wynika z kontroli prewencyjnej przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2020 roku, na placach zabaw i innych obiektach małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej łatwo o wypadek – nadzór nad ich stanem technicznym i sanitarnym jest niewystarczający. Podobnie kuleje nadzór nad dopiero planowanymi i urządzanymi obiektami tego typu. Ustalenia kontroli wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian zarówno w sferze legislacyjnej, jak i organizacyjnej. Niezbędna jest również popularyzacja wiedzy o zasadach urządzania i utrzymywania bezpiecznych obiektów małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa placów zabaw nie leżą w kompetencji UOKiK. Niewiele jest jednak publikacji czy stron internetowych poświęconych tej tematyce. Dlatego Urząd, w trosce o najmłodszych konsumentów, postanowił wypełnić tę lukę i przygotował serwis z praktycznymi informacjami i poradami dla rodziców oraz zarządców i właścicieli placów zabaw placezabaw.uokik.gov.pl.

Serwis edukacyjny placezabaw.uokik.gov.pl zawiera przydatne informacje dla rodziców i opiekunów, a także dla zarządców i właścicieli placów zabaw. Można się z nimi zapoznać na stronie oraz pobrać w formie pdf. Ulotki informacyjne dla rodziców sporządzone są w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Print Friendly, PDF & Email